در حالی بازار مسکن در رکود غیرتورمی به‌سر می‌برد و خریداران در انتظار ریزش بیشتر قیمت هستند که مالکان حاضر به فروش واحدها با تخفیف تا ۲۵ درصدی شده‌‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، گرچه بانک مرکزی و مرکز آمار ایران چند ماهی است انتشار گزارش تحولات بازار مسکن را متوقف کرده‌‌اند اما بررسی وضعیت بازار مسکن حاکی است که این بخش در رکود تقریبا غیرتورمی به سر می‌برد. امسال دیگر خبری از افزایش‌های نامتعارف قیمت در بازار مسکن نیست.

شرایط کنونی بازار باعث شده تا خریداران در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها باشند،‌ مسئله‌ای که خرید مسکن را با کاهش قابل ملاحظه‌ای مواجه کرده است. در این بازار،‌ مالکان اقدام به ارائه تخفیف‌ها تا ۲۵ درصد کرده و واحدهای خود را در فایل فروش قرار داده‌اند به این امید که خریداران را ترغیب کنند. البته این تخفیف در مناطق شمالی پایتخت بیشتر از مناطق مرکزی و جنوبی است.

در حال حاضر یک واحد ۱۲۵ متری نوساز در اختیاریه با قیمت هر متر مربع ۱۰۰ میلیون تومان برای فروش عرضه شده است. قیمت واحدی با این مشخصات اسفندماه سال گذشته و اوایل امسال حدود ۱۲۵ میلیون تومان بود.

یک واحد مسکونی دوبلکس ۱۲۵ متری واقع در آجودانیه با قیمت ۱۵ میلیارد تومان (هر مترمربع  120 میلیون تومان)، آپارتمان ۸۵ متری در ازگل با قیمت ۹٫۵ میلیارد تومان، واحد مسکونی ۹۵ متری واقع در سازمان برنامه با قیمت ۱۲٫۵ میلیارد تومان، آپارتمان ۹۲ متری در دولت‌آباد با قیمت ۵٫۵ میلیارد تومان، آپارتمان ۱۰۰ متری ۴ سال ساخت در شریعتی با قیمت ۱۲٫۱ میلیارد تومان (قیمت هر متر مربع ۱۲۱ میلیون تومان)، واحد مسکونی نوساز ۸۸ متری واقع در پونک با قیمت هر متر ۱۱۶ میلیون تومان و واحد ۹۰ متری در بلوار فردوس با قیمت ۸٫۸ میلیارد تومان در فایل فروش قرار گرفته است.

به گزارش تسنیم، یک واحد ۹۰ متری واقع در شکوفه با عمر ۱۲ سال ۳٫۸ میلیارد تومان یعنی هر متر مربع حدود ۴۲٫۲ میلیون تومان برای فروش عرضه شده است. البته در این بین برخی مالکان گویا از واقعیت‌های بازار بی‌اطلاع هستند و همچنان قیمت‌های فضایی را برای فروش واحدهای خود پیشنهاد می‌دهند. به‌عنوان نمونه مالک یک واحد مسکونی ۸۵ متری یک سال ساخت ۲۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان یعنی هر متر مربع ۲۸۰ میلیون تومان برای فروش عرضه کرده است!

اشتراک این خبر در :