دنیای‌اقتصاد : در بحبوحه بن‌‌‌بست مذاکرات برجامی و تلاش آمریکا و اروپا برای افزون کردن تحریم‌‌‌ها علیه ایران، روز پنج‌شنبه به وقت محلی نیروی دریایی آمریکا خبر از توقیف یک نفتکش به مقصد تگزاس با پرچم جزایر مارشال در دریای ‌‌‌عمان داد. به گزارش ایرنا، در بیانیه نیروی دریایی آمریکا ادعا شده است: «در تاریخ ۲۷ آوریل حدود ساعت ۱:۱۵ بعد از ظهر پنج‌شنبه به وقت محلی، نفتکش «ادونتیج سوییت» با پرچم جزایر مارشال توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هنگام عبور از آب‌های بین‌المللی در خلیج عمان توقیف شد. این نفتکش هنگام توقیف پیام کمک صادر کرد. ناوگان پنجم آمریکا اوضاع را زیر نظر دارد. اقدامات ایران مغایر با قوانین بین‌المللی و مخل امنیت و ثبات منطقه است. دولت ایران باید فورا نفتکش را آزاد کند.»

چرا نفتکش تگزاسی توقیف شد؟

نیروی دریایی آمریکا مدعی شد: «‌در دو سال گذشته، ایران دست کم پنج کشتی تجاری را که در خاورمیانه تردد می‌کردند به طور غیرقانونی توقیف کرده است.» برخی رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند، داده‌‌‌های ردیابی ماهواره‌‌‌ای این کشتی از پایگاه «مارین ترافیک» نشان می‌دهد که این نفتکش عصر روز پنج‌شنبه در خلیج عمان در شمال مسقط، پایتخت عمان، قرار داشته است. این نفتکش به تازگی از کویت  حرکت کرده و مقصد آن هیوستون تگزاس ذکر شده است.

واکنش واشنگتن

همچنین به دنبال این اتفاق، گروهی از سناتورهای آمریکایی در نامه‌‌‌ای به رئیس جمهور این کشور خواستار دادن اختیارات و حمایت مالی لازم به اداره تحقیقات امنیتی این کشور برای توقیف محموله‌‌‌های نفتی و گازی ایران شدند. به گزارش «ایسنا»، خبرگزاری رویترز با اشاره به «افزایش صادرات نفت ایران به‌رغم تحریم‌‌‌های آمریکا علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌‌‌ای آن» گروهی از سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب جمهوری‌‌‌خواه و دموکرات از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواستند که به اداره تحقیقات امنیتی این کشور که یکی از ادارات وزارت امنیت داخلی آن است اجازه داده شود که محموله‌‌‌های نفتی و گازی ایران را توقیف کند. بنا بر گزارش رویترز، جونی ارنست، سناتور جمهوری‌‌‌خواه و ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات در نامه‌‌‌ای به جو بایدن گفتند که دفتر تحقیقات امنیت داخلی، مدتی بیش از یک سال است که به دلیل برخی سیاستگذاری‌‌‌ها در یکی از بخش‌‌‌های وزارت خزانه‌‌‌داری آمریکا قادر به توقیف یک محموله ایرانی نبوده است.

روایت ایران

اما ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کند که بر اثر تصادم یک فروند کشتی ناشناس با یک شناور ایرانی در آب‌‌‌های خلیج فارس که منجر به مفقود شدن دو نفر و زخمی شدن چند تن دیگر از خدمه این شناور شد، کشتی ناشناس بر خلاف مقررات بین‌‌‌المللی مبنی بر کمک به شناور و مصدومان، اقدام به فرار از خلیج فارس کرد که بلافاصله پس از درخواست از سوی مرکز تجسس و نجات دریایی‌(MRCC)، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدام به رهگیری، شناسایی و توقیف کشتی ناشناس در دریای عمان کرد. به گزارش «ایسنا»، در این عملیات ناوشکن بایندر نیروی دریایی ارتش با حکم قضایی، کشتی متخلف را که با پرچم جزایر مارشال در حال فرار بود، توقیف و به آب‌‌‌های ساحلی جمهوری اسلامی ایران هدایت کرد.

اشتراک این خبر در :