با حضور رئیس پلیس امنیت اقتصادی در جلسات شورای‌عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور، مشخص شد این نهاد انتظامی در ساماندهی بازار مسکن به کمک دولت آمده است.

تلاش پلیس برای حفظ امنیت اقتصادی و کنترل بازار مسکن از اهمیت بسیاری برخوردار است. با توجه به اینکه بازار مسکن یکی از بزرگترین بازارهای اقتصادی در کشور است، پلیس باید در برابر جرائمی که در این بازار رخ می‌دهند، از جمله تقلب در خرید و فروش ملک، زمین خواری وسایر جرائم مرتبط با بازار مسکن، مقابله کند.

پلیس امنیت قضایی در راستای ساماندهی بازار مسکن نظارت مستمری بر مشاوران املاک دارد و تاکنون از ۳۲ هزار بنگاه مشاور املاک بازدید و ۶ هزار دفتر مشاور املاک متخلف را پلمب کرده است.

با حضور رئیس پلیس امنیت اقتصادی در جلسات شورای‌عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور، مشخص شد این نهاد انتظامی در ساماندهی بازار مسکن به کمک دولت آمده است.

بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی از اقدامات پلیس امنیت اقتصادی در جهت ساماندهی مسکن، تاکنون پلیس امنیت اقتصادی از ۳۲ هزار و ۳۵۰ مشاور املاک بازدید کرده و ۱۳ هزار و ۲۷ تذکر به مشاوران املاک داده است.

همچنین با توجه به وجود تخلفات از ۱۹ هزار و ۳۲۳ مشاور املاک در راستای عدم تکرار تخلف، تعهد گرفته شده است. علاوه بر اقدامات سه‌گانه یادشده ۶۲۱۰ اخطاریه پلمب و ۶۰۵۰ پلمب مشاور املاک به دلیل تخلف قطعی توسط پلیس امنیت اقتصادی انجام و ۱۸۵ پرونده قضایی نیز برای تخطی‌گران از قانون انجام شده است.

شناسایی زمین‌خواری ۳۰۰۰ متری در سعادت آباد

بر اساس این گزارش، اقدامات پلیس امنیت اقتصادی به بازدیدهای مستمر از مشاوران املاک محدود نشده و شناسایی زمین‌خواری نیز در دستورکار این نهاد انتظامی است.

بر این اساس در یکی از مهم‌ترین پرونده‌های زمین‌خواری کشور، زمین‌خواری دولتی در سعادت آباد به متراژ ۳ هزار مترمربع توسط پلیس امنیت اقتصادی شناسایی شده است.

خارج کردن تقاضای سوداگری به کمک پلیس امنیت اقتصادی

در این راستا، محمد صفاری، کارشناس حوزه مسکن گفت: بازار مسکن در سال‌های اخیر به یک بازار سرمایه‌ای و جولانگاه دلالان تبدیل شده و استفاده از ابزارهای قانونی توسط نهادهای خارج دولت می‌تواند هزینه سوداگری در بازار مسکن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش داده و به ساماندهی بازار منتهی شود.

حذف واسطه‌ها و دلالان فعال در بخش مسکن، نظارت بر سکوهای فعال حوزه مسکن و تعامل بیشتر نهادهای دولتی با پلیس در خصوص سامانه برخط مسکن و مستغلات از جمله اقداماتی است که توسط پلیس امنیت اقتصادی انجام شده و زمینه ارتقا ساماندهی بازار مسکن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم می‌کند.

اشتراک این خبر در :