به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جواد اوجی وزیر نفت امروز (چهارشنبه، ۲۴ آبان) در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به جمع‌آوری گاز‌های مشعل تصریح کرد: در این دوره ۱۱.۵ میلیون متر مکعب گاز مشعل عمدتاً در میادین غرب کارون در استان‌های غربی و در شرق کارون شروع به جمع‌آوری کرده‌ایم که تا پایان امسال ۱۸.۵ تا ۱۹ میلیون متر مکعب می‌رسد یعنی تقریباً معادل یک فاز جنوبی گاز‌های مشعل را تا پایان امسال جمع‌آوری می‌کنیم.

وی بیان کرد:  این گازها، گاز‌های غنی و بسیار آلاینده و سمی هستند این‌ها در پالایشگاه‌ها و یا واحد‌های ان جی ال فرآورش و تبدیل به خوراک پتروشیمی‌ها می‌شود.

وزیر نفت درباره آلودگی هوا گفت: در بحث آلودگی هوا دولت مردمی و وزارت نفت اقدامات خوبی را در پالایشگاه‌های جاری درخصوص کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی شروع کرده‌ است. دو ماه قبل در اصفهان با حضور رئیس جمهور واحد تولید روزانه ۲۰ میلیون لیتر گازوییل یورو۵ به بهره برداری رسید و در سایر پالایشگاه‌ها به جد بحث کیفی‌سازی سوخت را دنبال می‌کنیم سقف استاندارد تمام محصولاتمان را افزایش می‌دهیم و به طبع آن پالایشگاه شیراز و پالایشگاه تبریز امسال به بهره‌برداری می‌رسند. 

اوجی با بیان اینکه این وزارتخانه در ۷ ماه امسال روزانه ۳۶ میلیون مترمکعب گاز بیشتری در اختیار نیروگاه‌ها قرار داده است، افزود: با این کار به طور طبیعی روزانه ۲۰ میلیون لیتر سوخت مایع (سوخت نفت گاز و نفت کوره) کمتری در نیروگاه‌ها مصرف شده که سابقه نداشته است.

وی بیان کرد: در ۷ ماه امسال نسبت به سال گذشته، روزانه ۶ میلیون متر مکعب گاز بیشتری به صنایع تحویل داده شده است، به عبارتی به صنایع ۱۶۴ تا ۱۶۵ میلیون متر مکعب گاز داده‌ایم و تأمین سوخت شده است که این موضوع در راستای بحث آلودگی هوا کمک می‌کند.

وزیر نفت تصریح کرد: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی و همچنین برخی از میادین مستقل گازی تولید گاز خام ما نسبت به شروع دولت بیش از۵۰ میلیون متر مکعب، بیشتر بوده است و از طرفی با راه‌اندازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی ظرفیت پالایشگاه گاز نزدیک به ۵۰ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرده است.

اوجی درخصوص انجام عملیات میترینگ اظهار کرد: انجام عملیات میترینگ که دغدغه بسیاری از مسئولان و مجلس بود، ۱۶۴ نقطه را در چهار شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت پالایش پخش شناسایی کرده‌ایم این‌ها نقاط ورودی یا خروجی واحد‌ها از سر چاه هستند.

وی افزود: امروز ما سیستم میترینگ خیلی قوی در شرکت ملی نفت داریم البته در ۱۶۴ نقطه نقص داشتیم که شناسایی شده و در مدت یکی، ۲ سال آینده به نتیجه می‌رسد.

وزیر نفت با بیان اینکه اختلافی بین وزارت نفت و دولت وجود ندارد و مسائل مطرح شده شایعه‌ است، گفت: از رئیس‌جمهور تشکر می‌کنم که همواره نگاه پشتیبانی به وزارت نفت دارد.

اشتراک این خبر در :