در ایامی که بانک‌ها تعطیل‌اند و به دلیل جلوگیری از سوءاستفاده کردن از کارت بانکی باید آن را سریع مسدود کرد، این امکان وجود دارد تا بدون مراجعه به بانک این کار را در هر ساعتی از شبانه روز انجام داد.مسدودسازی کارت از طریق تماس با تلفن گویای بانک مربوطه و صحبت با کارشناس یا اپراتور که با پاسخ به سوالاتی اعم از شماره کارت و یا مشخصات هویتی و رمز کارت انجام می‌شود.

همچنین مسدودسازی کارت از طریق اینترنت بانک هم ممکن است و وقتی وارد حساب کاربری خود شدید گزینه‌ای برای مسدودسازی وجود دارد.


مسدودسازی کارت از طریق همراه بانک هم در بیشتر نرم افزار‌های بانکی وجود دارد.


مسدودسازی کارت از طریق خدمات بدون کارت دستگاه‌های ATM هم به این شکل میتواند انجام شود که با مراجعه به نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز در محل خود، دکمه ثبت و سپس گزینه مسدود کردن کارت را انتخاب کنید. شماره کارت و رمز کارت را وارد کنید و درنهایت کارت به سرقت رفته و یا مفقودی شما مسدود خواهد شد.


درباره کارت‌های بانکی همچنین کارشناسان پلیس فتا به کاربران تاکید می‌کنند که کارت و رمز عابر بانک خود را به دیگران ندهید. همچنین باید دقت کنید و هنگام خرید به وسیله کارت‌های بانکی مراقب عملیات کسر از حساب و کشیدن کارت در دستگاه‌های کارت‌خوان باشید و توجه کنید که این عملیات در مقابل چشم خودتان انجام شود.

در هنگام خرید فراموش نکنید که رمز عبور را شخصا وارد کنید تا طمعه‌ای برای کلاهبرداران نشوید، زیرا با توجه به افزایش خرید در روز‌های تعطیل از فروشگاه‌ها و مراکز تجاری بیشتر تراکنش‌ها از دستگاه‌های کارت‌خوان صورت می‌گیرد؛ در نتیجه به هموطنان توصیه می‌شود در صورت امکان کارت بانکی و رمز آن را در اختیار دیگران قرار ندهند.

اشتراک این خبر در :