مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) از تلاش این سازمان برای ایجاد ظرفیت‌های جدید برای دفن اموات با توجه به اتمام ظرفیت بهشت زهرا(س) خبر داد و گفت: در تلاش هستیم با اقدامات متفاوت جلوی دلالی قبور و ایجاد سلطان قبر را بگیریم.

به گزارش اقتصاد۱۰۰، جواد تاجیک در نشست خبری امروز چهارشنبه در تشریح گزارش عملکرد یکساله سازمان بهشت زهرا، گفت: با توجه به تصمیم رژیم پهلوی برای انتقال آرامستان‌های داخل تهران به بیرون از شهر و ایجاد آرامستان مرکزی در سال ۱۳۴۹ بهشت زهرای تهران تاسیس شد. بهشت زهرا در طول ۵۳ سال گذشته دچار فرسودگی شده و از سوی دیگر ظرفیت دفن اموات در این آرامستان رو به اتمام است. لذا باید هم برای فرسودگی بهشت زهرا و هم ایجاد ظرفیت‌های جدید برای دفن اموات تدبیری اتخاذ می‌شد.

وی افزود: قطعات قدیمی از سال ۱۳۴۹ ایجاد شد. در اوایل دهه ۸۰ قطعات ۲۰۰ به بعد ایجاد شد و از دهه ۹۰ نیز قطعات ۳۰۰ به بعد ایجاد شدند و به این ترتیب حدود دو میلیون نفر از اموات شهر تهران در بهشت زهرا دفن شده‌اند. بی تردید برای ۵۰ سال آینده با توجه به پیری جمعیتی که وجود دارد باید برای محل تدفین اموات فکری اتخاذ شود. لذا یکی از مهمترین اقدامات این دوره مدیریت شهری تعیین تکلیف آرامستان‌های جدید است.

وی ادامه داد: شهرداران در دوره‌های مختلف در این خصوص تلاش کرده‌اند؛ اما تلاش‌ها به نتیجه نرسید و ما نیز حدود یک سال وقت داریم این آرامستان‌ها را تعیین تکلیف کنیم و مردم را از نگرانی در بیاوریم. لذا تصمیم گرفته شد در سال آینده سه آرامستان در اطراف تهران بر اساس مطالعات و ظرفیت‌هایی که شکل گرفته احداث شود. قطعا آرامستان‌های دیگر آرامستان مرکزی تهران نیست و سال آینده به همراه بهشت زهرا چهار آرامستان خواهیم داشت که توزیع جغرافیایی آن به گونه‌ای است که شهروندان می‌توانند در نزدیکی محل سکونت خود برای دفن امواتشان اقدام کنند.

وی با اشاره به بهسازی قطعات شهدا به عنوان یکی از اقدامات شاخص این دوره مدیریت شهری گفت: بی تردید شهدا مفاخر و هویت ما هستند و مزار آنها گنجینه‌ای برای آیندگان خواهد بود؛ اما وضعیت فعلی شرایط مناسبی نیست. لذا یکی از بزرگترین پروژه‌هایی که آغاز کردیم و تا سال آینده نیز به اتمام خواهد رسید بهسازی قطعات شهداست.

احداث پیاده راه فرهنگی و اتصال گلزار شهدا به حرم امام راحل

به گفته وی، از سوی دیگر موضوع اتصال فیزیکی گلزار شهدا به حرم مطهر امام راحل را نیز آغاز خواهیم کرد تا به این ترتیب با احداث پیاده راه فرهنگی، گلزار شهدا به حرم امام راحل متصل شود. این اقدام با استفاده از احداث یک زیرگذر با صحن شهدای حرم مطهر و گلزار شهدای بهشت زهرا(س) انجام خواهد شد و در مسیر نیز ایستگاه‌های فرهنگی تعبیه خواهد شد تا این بین‌الحرمین را بتوانیم ساماندهی کنیم و یک قطب فرهنگی در بهشت زهرا ایجاد کنیم.

تاجیک افزود: موضوع هوشمندسازی و الکترونیکی کردن خدمات بهشت زهرا(س) با هدف تحقق ایجاد شفافیت انجام شده است. در موضوعات قیمت قبر، خدمات و … و حتی انتخاب قبور فضایی ایجاد شده بود که ما با هدف صیانت از کارکنان خودمان این فضا را از طریق ثبت سند قبور در سیستم ثبت اسناد از بین بردیم و موضوع شفافیت را در بهشت زهرا(س) گسترش دادیم.

وی تأکید کرد: اساسنامه سازمان بهشت زهرا تاکید می‌کند که این سازمان متولی همه قبرستان‌های خصوصی، عمومی، وقفی و … در تهران است؛ لذا سازمان بهشت زهرا نسبت به آرامستان‌های تهران در دوره‌های گذشته کم توجهی کرده، اما در رویکرد جدید آرامستان‌های امامزادگان، مزار شهدای گمنام و … مورد توجه قرار می‌گیرد. در همین راستا ساماندهی یادمان شهدای گمنام به شهرداری تهران سپرده شده و با ایجاد یک ستاد هماهنگی در شهرداری تهران این کار به سازمان بهشت زهرا واگذار شده است. 

آغاز ساماندهی آرامستان‌های درون امامزادگان و ادامه آن تا سال آینده 

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا(س) اظهار کرد: یکی از اقدامات موثر این دوره این است که یادمان شهدای گمنام آنهایی که فرسوده است نوسازی و آنهایی که یادمان ندارد برای آنها یادمان ساخته خواهد شد. این کار با ایفای نقش برای اجرای مسئولیت سازمان‌هایی که در این حوزه مسئولیت دارند، انجام می‌شود. در راستای ساماندهی آرامستان‌های درون امامزادگان نیز در قدم اول ابن بابویه و در قدم دوم امامزاده عبدالله را آغاز کردیم و امامزادگان دیگر نیز در سال جاری و سال آینده در دستور کار قرار گرفتند.

وی در تشریح جانمایی احداث آرامستان‌های جدید برای شهر تهران گفت: این آرامستان‌ها در سه نقطه جنوب شرق، شمال غرب و شمال شرق احداث خواهند شد؛ اما با هدف جلوگیری از روی دادن اتفاقات پیش بینی نشده این نقاط تا زمانیکه قطعی نشدند اعلام نخواهند شد.

تاجیک در خصوص نرخ قبور در سازمان بهشت زهرا(س) نیز گفت: از گذشته قیمت قبور در سه ناحیه بهشت زهرا متفاوت بوده و نرخ توسط شورا مصوب می‌شود. در ناحیه ۳ بهشت زهرا دفن روز در قطعات ۳۲۷ و ۳۲۸ انجام می‌شود که طبقه‌ای که به متوفی داده می‌شود رایگان است و برای دو طبقه دیگر چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌شود که خانواده متوفی می‌تواند همان موقع یا با فاصله سه الی چهار ماه این مبلغ را پرداخت کند. در ناحیه ۳ قطعات قدیمی‌تر قیمت سه طبقه ۴۵ میلیون تومان است. در ناحیه ۲ که حدود ۲۳ سال است شکل گرفته سه طبقه ۷۵ میلیون تومان است و در ناحیه یک قبور سه طبقه ۱۱۵ میلیون تومان است.

وی در ادامه افزود: در مورد وجود فضاهای دلالی موضوع را رد نمی‌کنم. از گذشته چنین چیزی وجود داشته؛ اما تلاش این بوده که با  آموزش و فراهم کردن فضا برای گزارش‌های مردمی این موضوع را به حداقل برسانیم. البته افرادی توسط دوستان ما شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با تأکید بر ادامه فعالیت مباشرین در جهت تسهیل کار خانواده متوفیان در پاسخ به ایسنا، گفت: پایانه مرکزی آمبولانس‌های شهری در چهارراه ولیعصر فعال است و با موافقت شهردار تهران و همکاری مناطق مقرر شده در چهار نقطه این پایانه‌ها گسترش پیدا کند تا نسبت به افزایش سرعت اعزام آمبولانس‌ها اقدام کنیم.این پایانه‌ها در چهار پهنه تهران احداث خواهند شد تا علاوه بر افزایش سرعت اعزام آمبولانس‌ها در مواقع بحران نیز که مسیرها بسته می‌شود تردد این آمبولانس‌ها را تسهیل کنیم.

وی در مورد پیش فروش قبور در بهشت زهرا(س) نیز گفت: موضوع پیش فروش از گذشته وجود داشته است و مصوبه شورای شهر تهران را نیز دارد. بر همین اساس در هر سه ناحیه بهشت زهرا در قطعات قدیمی‌تر پیش فروش انجام می‌شود و قیمت قبور نیز در پیش فروش حدود ۳۰ درصد بیشتر از دفن روز است.

خرید ۱۵ دستگاه آمبولانس از ایران خودرو برای تجهیز و تبدیل به آمبولانس‌های بهشت زهرا

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص نوسازی ناوگان آمبولانس‌های سازمان بهشت زهرا گفت: در حال حاضر در آستانه خرید ۱۵ دستگاه آمبولانس از ایران خودرو برای تجهیز و تبدیل به آمبولانس‌های بهشت زهرا هستیم و در بودجه سال آینده نیز پیش بینی نوسازی این ناوگان را انجام دادیم.

وی در تشریح هزینه‌های دفن در بهشت زهرا، گفت: اولین هزینه مربوط به انتقال متوفی از منزل یا بیمارستان به بهشت زهرا است، هزینه بعدی مربوط به تغسیل و هزینه دفن است و همچنین هزینه‌هایی که مربوط به کارگر آماده سازی قبر، سنگ لحد و تدفین است، اما در مجموع تنها ۳۰ درصد هزینه‌های تمام شده را از شهروندان دریافت می‌کنیم و در قبال این ما به التفاوت هم از منابع عمومی شهرداری استفاده نمی‌شود. بهشت زهرا از گذشته سازمانی خودکفا بوده و حتی از مازاد درآمدهای بهشت زهرا به خزانه شهرداری واریز انجام می‌شده است اما از سال آینده از نگاه یک سازمان درآمدی به سازمانی خدماتی و فرهنگی تبدیل خواهیم شد.

به هر کد ملی تنها یک پلاک قبر واگذار می‌شود

جلوگیری از موضوع دلالی و ایجاد سلطان قبر در موضوع پیش فروش قبور

وی در تشریح اقدامات سازمان بهشت زهرا برای جلوگیری از موضوع دلالی و ایجاد سلطان قبر در موضوع پیش فروش قبور گفت: در ابلاغیه‌ای که از بهمن ماه سال گذشته داشته‌ایم در بهشت زهرا به هر کد ملی تنها یک پلاک قبر واگذار می‌شود و با توجه به اینکه انتقال سند قبور باید در سیستم ثبت اسناد ثبت شود انتقال صرفا با نظارت سازمان بهشت زهرا انجام می‌شود. به این ترتیب جلوی سو استفاده، دلالی و ایجاد سلطان قبر را خواهیم گرفت.

منبع اصلی درآمد بهشت زهرا فروش قبر است

وی تاکید کرد: منبع اصلی درآمد بهشت زهرا فروش قبر است و ۷۰ درصد هزینه‌ای که بابت خدمات از شهروندان دریافت نمی‌شود از همین منابع تامین می‌کنیم. شورای شهر تهران در هر دوره‌ای بر اساس سیاستی که داشته هزینه‌های خدمات را در یکسال حداکثر ۳۰ درصد افزایش داده است. لذا با توجه به تورم فاصله تامین هزینه‌هایی که از شهروندان گرفته نمی‌شود مداوم افزایش پیدا کرده است. لذا برای تامین هزینه احداث سه آرامستان جدید در تهران شهردار تهران دستور داده است که خرید زمین‌ها توسط سازمان املاک و مستغلات انجام شود و بهشت زهرا در این حوزه هزینه‌ای را متقبل نشود.

به گزارش ایسنا، پیش از آغاز این نشست خبری تاجیک مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در جریان بازدید خبرنگاران از قطعه شهدا و روند بهسازی این قطعات، گفت: قطعه پنجاه گلزار شهدای بهشت زهرا مربوط به شهدای پس از انقلاب است که در حقیقت شهدای رسانه، آتش نشان و شهدای تفحص شده هستند. نابسامانی‌های قبور و محیط پیرامونی و سایبان‌هایی که در این قطعه وجود داشت خطراتی را برای تردد مردم به ویژه در هنگام بارندگی‌ها ایجاد می‌کرد؛ لذا در این دوره مرمت و بهسازی این قطعه و قبور آن در دستور کار قرار گرفت.

وی درباره وضعیت قطعه شهدا با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری برای حفظ قطعه شهدا به همین شکل، افزود: این موضوع چارچوب کاری ما را مشخص می‌کند. لذا با در نظر گرفتن همین ملاحظات سنگ مزار، حجله و کتیبه‌هایی که توسط خانواده‌ها نصب شده بود حفظ خواهد شد. در بهشت زهرا(س) پیرامون مزار شهدا و سایبان‌هایی که بعضاً خطرآفرین بود ساماندهی انجام شد.

تاجیک ادامه داد: مطالعاتی در این خصوص از گذشته وجود داشت؛ اما هنگامی که ما می‌خواستیم کار را آغاز کنیم مجموعه‌ای را دعوت کردیم و کار مطالعاتی انجام شد و بی تردید ما در این محل چیزی را نمی‌سازیم و صرفا فضای موجود را مناسب سازی می‌کنیم. در این راستا سنگ قبر، حجله و آثار شهید و خانواده حفظ خواهد شد و مناسب سازی کف بین قبور انجام می‌شود. این کار نیز با سنگ ساده‌ای که در زمان‌های بارندگی از سر خوردن افراد جلوگیری می‌کند انجام خواهد شد. همچنین از سقف سایبانی استفاده می‌کنیم که شبیه به همین سایبان‌های موجود است. 

وی تأکید کرد: سنگ مزار و بافت فعلی در قطعه شهدا حفظ می‌شود و حتی اختلاف ارتفاع مزارها همچون گذشته باقی می‌ماند. البته برای سنگ مزارهایی که بیش از ارتفاع مجاز هستند با خانواده‌ها صحبت خواهیم کرد که کمی از ارتفاع آنها کاسته شود.

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا(س) در پاسخ به سوالی در خصوص بخش مربوط به شهدای فاطمیون گفت: بی تردید در مزار شهدای ایرانی و سایر شهدا به ویژه شهدای فاطمیون تفاوتی قائل نیستیم. از گذشته برای قطعات شهدا کانکس‌هایی در نظر گرفته می‌شد که خانواده‌های آنها از این کانکس‌ها استفاده می‌کردند؛ اما برای بخش شهدای فاطمیون با توجه به اینکه تازه تأسیس است این کانکس‌ها اضافه نشده، از سوی دیگر سیاست بهشت زهرا افزایش این کانکس‌ها نیست. چرا که محدودیت فضا نیز وجود دارد و از همان کانکس‌های قبلی استفاده می‌کنیم.

وی تأکید کرد: مبلمانی طراحی کرده‌ایم که در فضای مناسب برای نشستن خانواده‌ها فضایی را در نظر بگیریم اما ساختار قطعه شهدا به شکلی نیست که در پایین هر مزار فضای نشستن و نیمکت تعبیه کنیم. یکی از موضوعاتی که موجب نارضایتی خانواده‌ها از طرح ساماندهی بود همین موضوع است اما اندازه سنگ قبرها و ساختار قطعه چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد. ما نسبت به مردم تکلیفی داشتیم که باید شرایط زیارت مناسب را فراهم کنیم. در همین راستا اولین بلوکی که از این ساماندهی آماده شد در راستای منویتت مقام معظم رهبری برای حفظ آثار شهدا انجام شده و عکس و حجله‌ها حفظ شده است.

تا سال آینده کل گلزار شهدا بهسازی می‌شود 

تاجیک ادامه داد: ما در تلاشیم کار منطقی انجام دهیم و نسبت به آن پاسخگو باشیم. البته ممکن است اقدامات ما انتقادات و اعتراضاتی نیز به همراه داشته باشد ولی باید به نیاز موجود شهروندان پاسخ دهیم. ان شاءالله پس از قطعه ۵۰ ساماندهی قطعه ۵۳ را آغاز و در کمتر از یک سال آینده کل گلزار شهدا را بهسازی خواهیم کرد. این اقدام بر اساس ابلاغیه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شهرداری تهران در مورد بهسازی و مرمت قطعه شهدا عملیاتی شده و در این کار نیز با بنیاد شهید تفاهم‌نامه امضاء کردیم و همکاری می‌کنیم.

ایجاد پارکینگ و صحن امام روح‌الله در قطعه ۵۰ بهشت زهرا 

وی تاکید کرد: همزمان با بهسازی قطعه ۵۰ صحنی به نام امام روح الله ایجاد کردیم که فضایی برای برگزاری نماز در قطعه ۵۰ است. علاوه بر این پارکینگ نیز برای این قطعه ایجاد شده است.

اشتراک این خبر در :