به گزارش اقتصاد۱۰۰، علی‌اصغر زبردست، عضو کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقتدار بانک مرکزی در روند جایگزینی کانون صرافان به جامعه صرافان گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر با توجه به مشکلات و محدودیت‌های ارزی کشور به ویژه در بخش تولید، واردات و صادرات همواره شاهد تخلفات گسترده‌ای از سوی برخی صرافان بودیم که به نوعی رها شده بودند.

در واقع بی توجهی کانون صرافان نیز دست این صرافان متخلف را باز گذاشته بود و هر چقدر هم که دولت و بانک مرکزی برای تثبیت و کنترل بازار تلاش می‌کردند باز هم تأثیر آنچنانی نداشت.

وی با تاکید بر لزوم تعامل و همکاری جامعه صرافان با بانک مرکزی افزود: به هر حال مشکلات قبلی باعث شد تا بانک مرکزی برخورد قاطعانه با متخلفان داشته باشد و با تشکیل کمیته تخلفات پولی و ارزی و رد صلاحیت مسئولان کانون صرافان و همچنین تشکیل واحد صنفی جدید با اساسنامه جدید، وارد میدان شود.

بی‌تردید افزایش نظارت و استفاده بهتر و بیشتر از شبکه صرافی کشور می‌تواند برای مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی تأثیر بسزایی داشته باشد.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و سوریه ادامه داد: خوشبختانه از ابتدای امسال با اقدامات ویژه دولت و بانک مرکزی شاهد اجرای سیاست تثبیت و ثبات ارزی بودیم که به واقع تأثیرات خوبی در اقتصاد کشور داشت.

البته این ثبات ارزی و آرامش بازار نباید دوباره گرفتار نفوذ و فعالیت صرافی‌های غیر مجاز و متخلف شود که معتقدم جایگزینی جامعه صرافان به جای کانون صرافان می‌تواند خیال بانک مرکزی را بر همکاری‌های متقابل و ثبات و کنترل بازار راحت کند.

اشتراک این خبر در :