اکوایران: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری با رشد بیش از ۲۱ هزار واحدی همراه شده تا خود را به میانگین ۵۵ روزه برساند. سطحی که برای اهالی تکنیکالیست از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند برای تغییر روندها از آن استفاده شود.

 به گزارش اکوایران، ارزش بازار بورس اوراق بهادار ظرف چند روز گذشته دوباره به کانال ۷ هزار همتی برگشته است و خود را تثبیت کرده همچنین ارزش معاملات در بازار بورس تهران حوالی ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی ثبت شد. گروه خودرویی در بازار امروز ارزش معاملاتی بیش از ۵۶۴ میلیارد تومانی را به خود گرفت و در رتبه اول برترین ارزش معاملاتی را به خود گرفت و پس از آن فلزات اساسی و گروه شیمیایی‌ها در رتبه‌های دوم جای گرفتند.

 تاثیر گذاران مثبت بازار در روز گذشته نمادهای فولاد، فملی و خودرو بود تا شاخص بتواند به محدوده میانگین ۵۵ روزه خود برسد و امید برای شکست این محدوده در روز آینده بیشتر شود.

 شاخص هم وزن نیز امروز بیش از ۱۱ هزار واحدی افزایش را به خود دید. نمادهای ذوب و بانک صادرات بیشترین ورود پول حقیقی‌ها را به خود اختصاص دادند ذوب بیش از ۶۷ میلیارد تومان خالص ورود پول‌های حقیقی را ثبت کرد و نماد بانک صادرات با ورود ۳۹ میلیارد تومان خالص ورود پول‌های حقیقی بازار را به پایان بردند.

 از سویی هم رقم ۳۵۲ میلیارد تومان پول از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شد و نمادهایی مثل کارا، افران، یاقوت و اعتماد از جمله نمادهای صندوق‌های بورسی بودند که با خالص خروج پول‌های حقیقی کار را تمام کردند. اما در مقابل نماد اهرم با ورود ۹۲ میلیارد تومان پول حقیقی رتبه اول را در جذب نقدینگی پول‌های حقیقی به خود اختصاص داد.

 خودرو لیدر سنتی بازار سرمایه در یک ساعت پایانی بازار به صف خرید نشست.

 رضا عیوضلو، عضو هیئت مدیره سازمان بورس در حاشیه دهمین نمایشگاه کیش اینوکس و در نشست تخصصی با مدیران و فعالان اقتصادی با موضوع تأمین مالی مناطق آزاد گفت: تاکنون مناطق آزاد توانسته ۹۰۰ میلیارد تومان از بازار سرمایه تأمین مالی کرده است، در حال حاضر چابهار نیز در خواست برای تأمین مالی درخواست داده است همچنین با موافقت اصولی منطقه آزاد کیش صادر شده و کارهای اجرای آن در دست اجراست.

 خاندوزی، وزیر اقتصاد نیز در صحبت‌های امروز خود عنوان کرده است که برگزاری کمیسیون مشترک ایران و چین در پکن، نخستین گام در اجرای پروژه‌های توافق ۲۵ ساله ایران و چین بود. در دومین گام، مجموعه دیگری از توافق‌ها روی پروژه‌های مشخص بین بخش‌های دولتی وزارتخانه‌های متناظر ایران و چین برقرار و درباره جزئیات اجرای پروژه‌ها توافق شد.

 بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

 شاخص کل بورس تهران امروز ۱۶ آبان ماه رشد بیش از ۲۱ هزار واحدی را تجربه کرد و شاخص تا محدوده‌های ۲ میلیون و ۵۰ هزار واحدی رشد را تجربه کرد. این محدوده به عنوان سطح میانگین ۵۵ روزه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران محسوب می‌شود محدوده‌ای که برای اهالی تکنیکالیست به عنوان محدوده و سطح مهمی تلقی می‌شود. اهالی فنی بازار معتقد هستند عبور (شکست) این محدوده می‌تواند مسیر روند بازار را تغییر دهد.

 این در حالی است که شاخص به همراه اندیکاتور RSI در کف احتمالی خود یک واگرایی ایجاد کرده‌اند که این واگرایی در سه مرحله اتفاق افتاده است که این موضوع برای اهالی فنی بازار یک سیگنال محسوب می‌شود و با تغییر و شکست مقاومت هارمونیک ۵۵ روزه شاخص کل روبه‌بالا که احتمالاً برای روز آینده باشد. شاخص کل از مسیر فرسایشی خارج شده است و به مسیر صعودی گام خواهد گذاشت.

 در جریان برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در جزیره کیش مجید عشقی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار تهران اظهار داشته است که ارزش واقعی بازار سرمایه ارقامی بیشتر از رقم‌های کنونی است که این موضوع می‌تواند برای بازار یک سیگنال هم محسوب شود.

کل

اشتراک این خبر در :