در همایش ملی کار و مطالبات کارگری که با پویش ساماندهی کارگران و نیروهای کار برگزار شد، تصویب هرچه سریع‌تر طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت و حذف شرکت‌های پیمانکاری مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، همایش ملی کار و مطالبات کارگری با عنوان پویش طرح ساماندهی و با هدف حذف شرکتهای پیمانکاری و دلال نیروی انسانی با تلاش اندیشکده همت وابسته به قرارگاه بقیه الله و با حضور نمایندگان کمیسیون امنیت ملی مجلس، نمایندگان کارگران در شورای عالی کار و جمع کثیری از کارگران سراسر کشور در سالن اجلاس سرچشمه برگزار شد.

رامین اناری – دبیر همایش و نماینده کارگران قراردادی و شرکتی – در گفت‌وگو با ایسنا،‌ درباره جزئیات این همایش اظهار کرد: کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت با ۱۹۴ رای تصویب شد و پس از آن به کمیسیون اجتماعی مجلس رفت و به تصویب رسید. در حال حاضر طرح ساماندهی در نوبت رسیدگی قرار گرفته و قرار بود که ۶ آذر وارد صحن شود ولی متاسفانه در مجلس مطرح نمی‌شد و همین مساله باعث تشویش اذهان عمومی شده و صبر میلیون‌ها کارگر و نیروی کار مشمول طرح را به تنگ آورده است.

وی افزود: ما به این دلیل که در مسیر قانون گام برمی‌داریم، پوشش طرح ساماندهی شهید ابراهیم هادی را با مساعدت اندیشکده همت وابسته به قرارگاه قرب بقیه الله تدارک دیدیم و تلاش کردیم که نماینده ای از دولت نیز در این همایش حضور یابد ولی متاسفانه موفق نشدیم و کسی حاضر به حضور در جلسه نشد.

اناری ادامه داد: ما انتظار داریم که با اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به حذف شرکت‌های پیمانکاری بیانجامد و نیروهای کار با سابقه که سالها چشم انتظار مانده‌اند، هرچه سریع تر قرارداد مستقیم شوند.

نماینده کارگران قراردادی و شرکتی با اشاره به حضور نمایندگان کمیسیون اجتماعی و کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: قرار بود از کمیسیون اجتماعی مجلس هم در این همایش حضور یابند که چون مجلس دوشیفته شده است امکان حضور نیافتند. در این جلسه نمایندگان کارگران از فولاد مبارکه تا بانکهای ادغامی به بیان نظرات خود پرداختند و در خصوص مواضعی که سازمان امور استخدامی در این زمینه اتخاذ کرده است دیدگاه‌های مختلف مطرح شد.

وی با بیان اینکه خواسته ما ماندگاری شرکتهای واسطه و پیمانکار نیست و به دنبال عدالت در پرداخت نیستیم، تصریح کرد: طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به دنبال حذف شرکتهای دلال و واسطه نیروی انسانی است و ما می خواهیم که این طرح به سرانجام برسد. خواسته ما حذف شرکتهای دلال نیروی انسانی است و اگر این اتفاق بیفتد عدالت در پرداخت خود به خود ایجاد می شود.

دبیر همایش ملی کار و مطالبات کارگری از نمایندگان مجلس خواست تا هرچه سریع تر این طرح را در نوبت رسیدگی قرار بدهند و جلوی کارشکنی‌ها در تصویب طرح را بگیرند.

نماینده کارگران قراردادی و شرکتی درباره بار مالی این طرح نیز گفت: این طرح به هیچ وجه بار مالی ندارد بلکه با برآوردی که صورت گرفته ۳۱ هزار میلیارد تومان به نفع دولت است. متاسفانه بهانه سازمان امور استخدامی بار مالی و اصل ۷۵ طرح است در حالی که طبق دستور رئیس مجلس به مرکز پژوهشهای مجلس، تحقیقات در این زمینه دنبال شده و طرح را فاقد بار مالی دانستند. با اجرای طرح شرکت‌های واسطه حذف می ‌شوند و کارگر و کارفرما مستقیم با هم قرارداد می بندند لذا نه تنها بار مالی ندارد بلکه به نفع دولت تمام می شود.

اناری در پایان با بیان اینکه میلیون ها خانواده چشم انتظار اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان هستند، گفت: هدف ما اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد بدون ملاحظه است و ایشان فرمودند که هر کسی مردم را ناامید کند، برای دشمن کار کرده است؛ از نمایندگان مجلس خصوصا کمیسیون اجتماعی که پشتوانه این طرح هستند می خواهیم تا هرچه سریع‌تر عملیات فرسایشی ایجاد شده در خصوص آمدن طرح به صحن علنی را خنثی و در جهت تحقق خواسته کارگران و نیروهای کار مشمول، این طرح را تصویب کنند.

به گزارش ایسنا، در این همایش علی خدایی – نماینده کارگران در شورای عالی کار و عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار ـ اظهار کرد: کارگران روزها چشم انتظار تصویب و اجرا شدن طرح ساماندهی هستند و ارائه این طرح به صحن علنی مجلس در در نهایت تصویب آن می تواند کمک زیادی به کارگران زحمتکش کند.

وی گفت: از این تریبون از همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان حاضر در جلسه تقاضا داریم هر چه سریع‌تر این طرح را پیگیری کنند و به نتیجه برسانند.

در این همایش نمایندگانی از کمیسیون امنیت ملی نیز حضور داشتند و فداحسین مالکی ـ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ـ ضمن قدردانی از قرارگاه بقیه الله و اندیشکده همت به منظور تشکیل نشست های مطالبه‌گری اظهار کرد: برخی نشست‌های ملی از جمله نشست نیروهای طرحی وزارت بهداشت و نیروهای کارگری که از سوی قرارگاه و اندیشکده تشکیل شده است و مجلس شورای اسلامی نیز در جریان آنها قرار دارد با اتفاقات خوبی همراه بوده و موجب شده تا مجلس برخی اصلاحات را در قوانین و مصوبات مجلس انجام دهد و از طرف دیگر دولت را موظف کرده‌ایم تا این اصلاحات را مورد توجه قرار دهد.

وی با بیان اینکه طرح ساماندهی باید با جدیت دنبال شود، گفت: طرح ساماندهی باتوجه به وضعیت کارگران عزیز لازم و ضروری است، مجلس شورای اسلامی مکررا مساله کارگران را در مجلس پیگیری کرده و پشت قشر زحمت کش کارگر است. امیدواریم طرح ساماندهی هرچه سریع تر بررسی و اجرا شود.

مالکی ادامه داد: بنده قول می دهم در جلسات مجلس شورای اسلامی، طرح ساماندهی را پیگیری کنم و به کمک نمایندگان آن را به صحن علنی بیاوریم تا بتوانیم با این طرح قدری از مشکلات شما کارگران زحمت کش را برطرف کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در دولت ها و مجالس قبل مساله کار و کارگری آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و این مشکلات ناشی از گذشته است که امیدواریم با همت مجلس و دولت فعلی، مسایل کارگری را حل و فصل کنیم.

اشتراک این خبر در :