حریریه اقتصادآنلاین

توافق ایران و عربستان اوضاع را برای بازار ارز مهیا کرده تا روند کاهشی به خود گیرد و از تنش هایی که ظرف هفته های گذشته در افزایش بی سابقه نرخ تجربه کرده است، رهایی یابد. نرخ ها کاهشی شده، مردم اغلب فروشنده اند و صرافی ها کمتر تمایلی به خرید ارز دارند، اما مهمتر از همه اینها، اعلام خبر عرضه یک محموله قابل توجه درهم در بازار است که می تواند تیر نهایی برای کاهش شدید نرخ ارز باشد تا جایی که نرخ دلار را به تحلیل صرافی ها، به نیمه کانال ۳۰ هزار تومانی هم پایین ببرد. اما اینکه عرضه درهم مشخصا چه اثری در بازار داشته و چطور افسار بالا رفتن قیمت دلار را خواهد کشید هم در جای خود قابل بحث خواهد بود.

محموله ارزی بزرگ درهم در راه ایران / صرافان منتظر عرضه حجم بالایی از درهم در بازار

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، برخی خبرها حکایت از عرضه یک محموله بزرگ درهم در بازار دارد که به زودی اتفاق خواهد افتاد. آن هم درست بعد از روند کاهشی که قیمت دلار ظرف روزهای گذشته به دلیل توافق عصر جمعه ایران با عربستان و استقبال بسیاری از کشورهای دنیا از این توافق، تجربه کرده است.

روزهای متمادی است که بازار ارز با تلاطمات بسیاری مواجه است و قیمتها مدام رو به افزایش بوده اند، اما در کنار اقدامات مثبت بانک مرکزی در کاهش محدودیت‌های قیمتی بر بازار ارز، با رفت و آمد گروسی به تهران و بازدید از تاسیسات اتمی ایران، مذاکره با مقامات مختلف و عالیرتبه کشور و در نهایت سیگنال مثبتی که لبخندهای وی به بازار ارز مخابره کرد، روند کاهش قیمت به صورت جزئی در بازار آغاز شد؛ اما آنچه که روند کنونی و ورود قیمت به کانال های ۳۰ هزار تومانی را هم برای بازار ارز در روزهای آینده متصور کرده، توافق ایران و عربستان پس از هفت سال است.

هفت سالی که روابط تنش زای دو کشور منجر به اتفاقات عجیب و غریب در عرصه روابط بین المللی دو کشور شده و فشارها را بر ایران تشدید کرده بود، اما اکنون با این توافق و چشم انداز قیمت رو به کاهش گذاشته و چشم انداز ثبات در بازار ارز هم قابل رویت است.

اما اثرگذاری خبر ورود یک محموله قابل ملاحظه از درهم و توزیع میان صرافی ها هم توانسته بخشی از جو بازار و توجه ها را به خود جلب کند؛ اما اینکه چرا درهم تا این اندازه بر روی بازار ارز ایران اثرگذار شده است هم در جای خود قابل بحث است.

اشتراک این خبر در :