ر هفدهمین روز از آبان ماه بود که علی صالح‌آبادی، رییس کل بانک مرکزی در جمع نمایندگان مجلس اعلام کرد که بانک مرکزی ابزار لازم برای مهار بازار ارز را در اختیار دارد. علی صالح آبادی در بیست و یک آبان نیز خبر داد: همانطور که برای کنترل بازار سکه اقداماتی انجام شد برای کنترل بازار ارز نیز طی روزهای آینده بسته و ابزار جدیدی اعلام می‌شود.
منظور وی فروش اوراق ارزی به متقاضیان خرید ارز بوده است. البته فروش ارز به نرخ توافقی با کارت ملی نیز در حال انجام است. نکته اما اینجاست که زمان اعلام وعده علی صالح‌آبادی درباره مهار قیت ارز دلار در کانال ۳۵ هزار تومان قرار داشت و در محدوده میانی این کانال مبادله می‌شد اما در شرایط فعلی از مرز ۳۷ هزار تومان در بازار آزاد عبور کرده و همچنین بانک مرکزی با هدف پاک کردن صورت مساله، قیمت ارز صرافی‌ها را نیز اعلام نمی‌کند. این وضعیت به ثبت رکوردهای تازه در بازار ارز منتهی شده است.

پیش از این رییس‌جمهوری و مقامات دولت سیزدهم وعده داده بودند که اقتصاد و معیشت ایران به برجام گره نخورد . حالا اما بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که به نتیجه نرسیدن برجام در کنار عدم اعلام سیاست‌های دولت در قبال این موضع و روند طولانی و فرسایشی مذاگره بدون دستیابی به نتیجه مشخص از عوامل افزایش نرخ ارز در بازار است. توقف مذاکرات برجام نیز پیش از این تاثیری افزایشی در بازار به جا گذاشت.زهرا علی اکبری

اشتراک این خبر در :