اقتصاد ۱۰۰- اخیرا تبلیغی از بازسازی یک آپارتمان در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد. در این ویدیو فردی که متخصص بازسازی ملک بود از سود یک میلیاردی آپارتمان پس از بازسازی خبر داد.

به گفته این فرد متخصص در بازسازی، بازسازی یک آپارتمان ۱۰۰ متری که برای بازسازی هر متری مربع آن ۶ میلیون تومان نیاز است، مجموعا ۶۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد و واحدی که ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان ارزش اولیه آن بوده، ارزش آن بعد بازسازی یک ماهه و هزینه ۶۰۰ میلیون تومانی به ۹ میلیارد و ۲۰۰ تومان می‌رسد.

برخی در واکنش به این ادعا نوشتند که تنها اثری که بر ملک دارد، بالارفتن سرعت پسند مشتری است و بازسازی بیشتر از یک ماه طول می‌کشد. برخی هم نوشتند، با ۶۰۰ میلیون هزینه بازسازی و فروش آن با ارزش یک میلیارد تومان بالاتر، تنها ۴۰۰ میلیون تومان سود داشته است.

با نزدیک شدن به فصل اجاره‌ها و افزایش جابه‌جایی، برخی موجران اقدام به بازسازی ملک خود می‌کنند که این امر موجب افزایش تقاضا و البته رهن و اجاره آن ملک نیز خواهد شد.

داوود بیگی‌نژاد، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک  در این رابطه به اکوایران می‌گوید: «هر ملکی که پس از مدتی قدیمی محسوب می‌شود، قطعا پس از بازسازی برای آن ارزش افزوده ایجاد می‌شود و در تمام دنیا مرسوم است. از این پس با توجه به روند ساخت‌وساز و قدمت ملک‌های موجود و عدم توجیه در نوسازی آنها، بازسازی ملک می‌تواند کار جدیدی باشد که هم ‍‌اکنون نیز در حال انجام است.»

او ادامه می‌دهد: «اما اینکه چه میزان سود پس از بازسازی به آن تعلق می‌گیرد بستگی به قیمت و منطقه دارد؛ امکان دارد این بازسازی در منطقه‌ای از تهران ماکسیمم ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان سود داشته باشد و در جای دیگر از تهران، این مبلغ بسیار متفاوت باشد؛ بنابراین بستگی به مکان و متراژ و نوع متریال در بازسازی دارد.»

بررسی‌ها نشان می‌دهد، آپارتمان ۴۸ متری و ۲۰ سال ساخت و بازسازی شده در بریانک، ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و آپارتمانی ۹۵ متری و ۲۵ سال ساخت در نارمک، ۲۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است.

در ازگل، واحدی ۷۵ متری و ۱۶ سال ساخت، ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و در شهران شمالی، واحدی ۸۳ متری و ۱۷ سال ساخت، ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون  تومان به فروش می‎‌رسد.

photo_2024-03-09_11-25-13

منبع:اکوایران

اشتراک این خبر در :