اکوایران: سازمان تعاون روستایی از سومین عرضه طلای سرخ در بورس خبر داد. امروز هشتم خرداد ماه، ۶ هزار کیلوگرم زعفران صادراتی در بورس کالا عرضه خواهد شد.

به گزارش اکوایران؛ طبق اعلام سازمان مرکزی تعاون روستایی، عرضه این ۶ هزار و ۵۷ کیلوگرم زعفران با نرخ پایه کیلویی ۹۴ میلیون تومان خواهد بود.  

سید روح اله لطیفی، دبیر کمیته توسعه صادرات سازمان مرکزی تعاون روستایی درباره جزئیات این عرضه گفت: ۶ هزار کیلوگرم زعفران عرضه شده سبد زعفران خراسان رضوی، ۳۲ کیلوگرم سبد زعفران خراسان جنوبی و ۲۵ کیلوگرم سبد زعفران خراسان شمالی است که جزئیات کیفی هر سبد در اطلاعیه بورس کالا آورده شده است.

او افزود: کل زعفران در معرض فروش در این عرضه باید صادر شود و اسناد مثبته گمرکی آن در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی قرار گیرد.

به گفته لطیفی، از نکات مهم این عرضه امکان خرید نقدی و امکان خرید اعتباری است.

طبق اعلام سازمان تعاون روستایی، زعفران های عرضه شده در بسته های نایلونی مخصوص پلمب شده با وزن حداکثر پنج کیلوگرمی است و خریدار قبل از خرید، مکلف به رویت کالا و کسب اطمینان ازکیفیت محصول است.

شیوه خرید صادرکنندگان

 صادرکنندگان برای خرید نقدی و اعتباری باید ۱۰ درصد قیمت را به صورت نقدی به حساب بورس کالای ایران در مهلت تسویه واریز کنند. تسویه بقیه برای خرید نقدی بر اساس شرح مندرج در اطلاعیه بورس کالاست. در خرید اعتباری تسویه بقیه حداکثر در چهار ماه با کارمزد ۲ درصد ماهانه و ارائه ضمانتنامه بانکی و تعهد پرداخت انجام می‌شود.خریداران برای اینکه مشکلی در فرآیند خرید پیدا نکنند باید با دقت اطلاعات مراحل مختلف خرید و تسویه را از بورس کالا دریافت کنند.

طبق اعلام سازمان تعاون روستایی، برای تضمین انجام تعهدات صادراتی، خریدار موظف است یک فقره ضمانتنامه بانکی حُسن انجام تعهدات معادل ۱۰ درصد ارزش کل قرارداد و به سررسید ۶۰ روز تقویمی همزمان با انجام امور تسویه به فروشنده ارائه کند و اظهار کالا به گمرک نیز با خریدار خواهد بود.

لطیفی گفت: زمان تحویل کالا ۲۶ خرداد ماه سال جاری است و در صورت عدم حمل به موقع کالا توسط خریدار حداکثر تا ۱۰ روز کاری پس از مهلت مجاز تحویل، خریدار مشمول پرداخت هزینه انبارداری معادل ۴۰ ریال برای هر گرم در روز برای باقی مانده زعفران خریداری شده و افت کیفی ناشی از عدم خروج به موقع بر عهده خریدار خواهد بود.

لطیفی افزود: حداقل عرضه زعفران خراسان رضوی ۱۰۰ کیلوگرم، خراسان شمالی ۲۵ کیلوگرم و خراسان جنوبی ۳۲ کیلوگرم در نظر گرفته شده و حداکثر عرضه نیز طبق نامه ای که به کارگزاری ارسال شده برای خراسان رضوی ۲‌هزار کیلوگرم خواهد بود.

براساس داده‌های رسمی، در سال گذشته ۲۲۱ تن زعفران توسط تجار به ۵۵ کشور جهان صادر شد که امارات با بیش از ۶۷ تن خرید، چین با ۴۹ تن، اسپانیا با ۴۴ تن، افغانستان با ۲۲ تن و قطر با حدود ۶ تن پنج مقصد صادرات زعفران ایرانی بودند.

اشتراک این خبر در :