رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: جانمایی نیروگاه‌های اتمی جدید در ۵ استان ساحلی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و در شمال نیز استان گلستان، انجام شده است.

به گزارش مشرق، محمد اسلامی با بیان اینکه توسعه چرخه سوخت هسته‌ای نیازمند بهره برداری از معادن است، گفت: در حال سرعت دادن به بهره برداری از معادن اورانیوم هستیم و ظرفیت تولید کیک زرد را امسال نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داده‌ایم و تا آخر سال ۵۰ درصد دیگر را نیز افزایش خواهیم داد تا ظرفیت کیک زرد ما نسبت به سال ۱۴۰۰ دو برابر شود.

وی ادامه داد: همچنین با مشارکت بخش خصوصی و بخش‌های فعال صنعتی و معدنی در حال بهره برداری از عناصری همراهی که در معادن (آهن، کانسنگ، مس و…) وجود دارد، هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در جهت شکوفا کردن اقتصاد معدن و همچنین تسهیل چرخه صنعت هسته‌ای از طریق استفاده از معدن هستیم، افزود: در سال گذشته ۲ معدن فعال داشتیم و در حال حاضر به ۸ معدن رسیده‌ایم و انشاالله تا پایان سال به طور متوسط هر یک ماه یک بار، یک معدن جدید را بهره برداری خواهیم کرد و از این طریق حجم برداشت از معادن و بهره‌برداری به خصوص از معادن عمیقی که تا الان کم‌تر به آن توجه شده است، مورد استفاده قرار گیرد.

اسلامی در مورد احداث ۵ نیروگاه جدید در کشور، گفت: نیروگاه‌های اتمی که ۲۰ هزار مگاوات است، جانمایی آن‌ها در ۵ استان ساحلی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان انجام شده است. در شمال نیز تنها نقطه‌ای که می‌توان از آن استفاده کرد، استان گلستان است، انجام شده است و شرکت‌های احداث بهره برداری تأسیس شده‌اند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: نیروگاه بوشهر که از قبل فعال بود و در استان‌های دیگر نیز برای احداث این نیروگاه‌ها زمین تهیه شده و در حال انجام مطالعات مقدماتی هستیم تا به مطالعات تفسیری برسیم تا مسائل مربوط به پیش نیازهایی که بتواند این نیروگاه‌های اتمی در آن احداث شود، دست یابیم.

لازم به ذکر است جلسه کارگروه توسعه نیروگاه‌های اتمی کشور هفته‌ی گذشته (سه شنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار و بر برنامه ریزی برای تأمین ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تا افق ۱۴۲۰ تاکید شد.

همچنین مقرر شد الگوی تأمین مالی اجرای طرح با برنامه ساخت داخل و مشارکت خارجی توسط سازمان انرژی اتمی تدوین و در جلسه آینده مطرح شود.

گفتنی است با توجه به اینکه محل احداث نیروگاه‌ها تعیین شده و شرکت‌های احداث و بهره برداری منطقه‌ای فعالیت‌های مقدماتی و مطالعاتی را آغاز کرده اند، مقرر شد دستگاه‌های اجرایی برای سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی همکاری لازم را انجام دهند.

اشتراک این خبر در :