نرخ دلار در روزهای اخیر رشد پرشتابی را تجربه می‌کند. در معاملات امروز نیز دلار تا سطح ۱۳۹۰۰ تومان رشد کرده است . نخست باید به رویه صعود پرشتاب دلار و شباهت آن به رشدهای هیجانی ارز در دوره‌های پیشین اشاره کرد. گرچه در شرایط هیجانی نمی‌توان اظهارنظر دقیقی از نرخ داشت . اما شتاب رشد بیش از هر چیز دیگری یادآور رشدهای قیمت در نیمه نخست اردیبهشت امسال یا روزهای پایانی شهریور و اوایل مهر  سال گذشته است. مسیر دلار پس از فروکش هیجان مقاطع زمانی مزبور نیز جالب توجه است.
بر این اساس باید به اثر هیجان و اثر معکوس آن در نرخ ارز توجه داشت. رشد کنونی دلار واکنش بازارها را به دنبال داشته است در این خصوص اثرات آن را می‌توان در بورس کالا، سهام و دیگر بازارها مشاهده کرد. با این حال اگر احتمالی برای بازگشت دوباره دلار قائل باشیم باید توجه داشت که واکنش متناظر بازارها را نیز می‌توان  انتظار داشت.
گرچه در شرایط کنونی نشانه‌ای از رفع دوباره تحریم‌ها مشاهده نمی‌شود اما هیچ‌زمان نمی‌توان آن را به صورت کامل از سناریوها کنار زد . بر این اساس اثر این موضوع باید در معادلات در نظر گرفته شود. چنین رخدادی گرچه با احتمال پایین همراه است اما به هر حال وقوع آن می‌تواند اثر فشار بر دلار و واکنش دیگر بازارها را به دنبال داشته باشد.
 دلار علاوه بر اثر مستقیم بر سودآوری برخی از شرکت‌های کالایی با تحریک انتظارات تورمی بر سایر سهام نیز اثرگذار بوده است .اگر این سناریو درست فرض شود پس از رشدهای اخیر دلار و سهام، باید سناریو اصلاح هم‌زمان را نیز در نظر گرفت./دنیای بورس

اشتراک این خبر در :