در ایران، حقوق بازنشستگان بر اساس معیارهای مختلف از جمله سابقه کاری افراد تعیین می‌شود. میزان حقوق بازنشستگی معلمان هم اکنون بین ۲۱ تا ۲۳ درصد از حقوق است و امکان افزایش تا ۵۰ درصد نیز وجود دارد.همچنین، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان یک مسئله پر چالش است و تغییراتی در آن اعمال می‌شود.

افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان با توجه به میزان و شرایط اجرا، تأثیرات مختلفی بر زندگی این افراد و اقتصاد کشور می‌گذارد: این افزایش حقوق می‌تواند بهبود معیشت و کیفیت زندگی بازنشستگان و کارمندان را به همراه داشته باشد. آنها می‌توانند هزینه‌های خود را پوشش دهند و بیشتر از خدمات و کالاها استفاده کنند. همچنین می‌تواند تقاضا برای کالاها و خدمات را افزایش دهد، که در نتیجه به رشد اقتصاد کمک می‌کند. اگر افزایش حقوق به افزایش تورم منجر شود، این ممکن است اثرات منفی بر قیمت‌ها و خرید‌های روزمره مردم داشته باشد، و اگر به عنوان یک هزینه برای دولت حساب شود و می‌تواند به افزایش عجیب‌وغریب هزینه‌ها و تاثیر بر سیاست‌های مالی و اقتصادی کشور منجر شود.به طور خلاصه، تأثیر افزایش حقوق ۵۰ درصدی بازنشستگان و کارمندان بستگی به شرایط اقتصادی و مالی کشور، میزان تورم، و سیاست‌های مالی و اقتصادی دولت دارد و ممکن است تأثیرات مثبت و منفی مختلفی داشته باشد.

حقوق بازنشستگان  در ایران بر اساس قوانین و مقرراتی تعیین می‌شود که تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله طبقه بازنشستگان، نوع شغل و زمان خدمت است. در ایران، بازنشستگان به دو دسته عمومی و ویژه تقسیم می‌شوند.به طور کلی،  حقوق بازنشستگان  شامل حقوق پایه، بیمه‌های اجتماعی، بیمه تکمیلی، روزهای تعطیل و تعطیلات سالانه، یارانه‌ها و منافع دیگر است. همچنین، سازمان تامین اجتماعی در صورت لزوم می‌تواند تغییراتی در  حقوق بازنشستگان  اعمال کند.یکی از عوامل مهم در تعیین  حقوق بازنشستگان ، سابقه کاری آنهاست. سال‌های کاری فرد در سازمان یا شرکتی که در آن کار می‌کرده است، به عنوان یک شاخص مهم برای محاسبه حقوق بازنشستگی استفاده می‌شود. در ایران، برای محاسبه  حقوق بازنشستگان  از یک فرمول استاندارد استفاده می‌شود که نرخی از حقوق ماهانه و سابقه کار را در نظر می‌گیرد.

میانگین فوق‌العاده ویژه‌های پرداختی به معلمان هم‌اکنون بین ۲۱ تا ۲۳ درصد حقوق است که تا ۵۰ درصد نیز امکان افزایش وجود دارد.

عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین‌نامه قانون رتبه‌بندی گفت: در بحث فرآیند اجرای قانون رتبه‌بندی یک مسئله حائز اهمیت این بود که پرداختی رتبه بندی ارتباطی به موضوع فوق العاده ویژه معلمان ندارد. بر این اساس چون میزان پرداختی‌های فوق العاده معلمان کمتر از مصوبه قانونی است، در صورتی که دولت در شورای حقوق و دستمزد مسئله فوق العاده ویژه کارکنان خود را به تصویب برساند، این اعتبارات نیز در کنار مبالغ مرتبط با قانون رتبه بندی به حقوق معلمان اضافه می‌شود. میانگین فوق‌العاده ویژه‌های پرداختی به معلمان هم‌اکنون بین ۲۱ تا ۲۳ درصد حقوق است که تا ۵۰ درصد نیز امکان افزایش وجود دارد. در بحث رتبه‌بندی، صندوق بازنشستگی در حال گروکشی با حقوق فرهنگیان بازنشستگان است.

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان چالش برانگیز است در جدول زیر جزئیات واریز حقوق آبان ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان آمده است.

حقوق بازنشستگان مسئله پر چالش همه دولت ها بوده است . مقدار دریافتی حقوق بازنشستگان همیشه موجب نارضایتی قشر عظیمی از بازنشستگان است زیرا بازنشستگان بر این اعتقادند که مبلغ حقو بسیار ناچیز است .حقوق بازنشستگان کی افزایش می‌یابد.

در تعریف مستمری یا حقوق بازنشستگان به زبان عامیانه ، می توان گفت ، مقدار پولی است که ماهانه ، به طور مستمر و تا پایان عمر ، به افراد دارای شرایط بازنشستگی مندرج در قانون تامین اجتماعی و قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس احکام جدید بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی ، تعلق می گیرد. سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.حقوق بازنشستگان۱۴۰۱ همانند پاداش بازنشستگی برای افراد مختلف متفاوت است . حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۴۰۱ مقداری از حقوق بازنشستگان کشوری کمتر می باشد.

پس از جلسات مداوم و ساعتها مذاکره در نهایت حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ تعیین شد. آخرین جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد سال ۱۴۰۲ به نتیجه رسید.

براساس تصمیم شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ با افزایش ۲۷ درصدی به ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان رسید.

اشتراک این خبر در :