به گزارش خبرگزاری تسنیم، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی به بررسی روند صادرات نفت ایران از ابتدای سال جاری میلادی پرداخته است. این گزارش از رشد ۵۰ درصدی صادرات نفت و میعانات گازی ایران طی این مدت خبر داده است.

در حالی که صادرات نفت و میعانات گازی ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی ۱٫۲ میلیون بشکه در روز بوده این رقم در ماه اوت به رقم قابل توجه ۱٫۸۵ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است که حاکی از رشد ۵۴ درصدی نسبت به ماه ژانویه است.

ایران در ماه اوت ۱٫۷ میلیون بشکه در روز نفت خام و ۱۵۲ هزار بشکه در روز میعانات صادر کرده که بدین ترتیب کل صادرات نفت و میعانات گازی ایران در این ماه ۱٫۸۵ میلیون بشکه در روز بوده است. این رقم بالاترین میزان صادرات نفت ایران طی ۵ سال گذشته یعنی از زمان خروج آمریکا از برجام می باشد.

بر اساس این گزارش صادرات نفت ایران در ماه اوت نسبت به ماه قبل از آن نیز افزایش قابل توجه ۳۸ درصدی داشته است. ایران در ماه جولای ۱٫۳۴ میلیون بشکه در روز نفت و میعانات گازی صادر کرده بود.

به عقیده تحلیلگران هرچند روند صادرات نفت ایران از ابتدای ۲۰۲۳ کمابیش صعودی بوده است اما جهش صادرات نفت ایران در ماه اوت بیانگر بروز تحولی خاص در این رابطه است که توافق ضمنی ایران و آمریکا بر سر کاهش تحریم ها می تواند به عنوان دلیلی در این زمینه ذکر شود. برخی نیز معتقدند با توجه به کاهش جهانی عرضه نفت دولت آمریکا برای جلوگیری از رشد بیش از پیش قیمت ها مجبور شده است فشار خود بر پالایشگاه ها برای نخریدن نفت ایران را بردارد.

اشتراک این خبر در :