به گزارش اکوایران، با توجه به ادامه جنگ در خاورمیانه، طلا در روز چهارشنبه (۳ آبان) با رشد قیمت همراه شد و در همین حال، سرمایه‌گذاران منتظر انتشار اطلاعات اقتصادی اصلی از وضعیت آمریکا هستند تا بتوانند سیاست آتی بانک مرکزی ایالات متحده را پیش‌بینی کنند.

به نوشته رویترز، قیمت لحظه‌ای طلا طی امروز با افزایش ۰/۷ درصدی به ۱۹۸۳ دلار و ۸۹ سِنت به ازای هر اونس رسید که کمتر از اوج پنج ماهه قیمت آن در هفته گذشته است. قیمت آتی طلا نیز با افزایش ۰/۵ درصد به ۱۹۹۵ دلار و ۲۰ سِنت رسیده است.

به گفته کارشناسان، نگرانی‌های ژئوپولیتی در کوتاه‌مدت از میان نخواهند رفت و همین امر منجر به حمایت از قیمت طلا می‌شود.

از سوی دیگر، شاخص دلار که نشان‌دهنده بیشتر شدن ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای جهانی است و همچنین بازدهی اوراق قرضه دولتی ۱۰ ساله آمریکا با افزایش نسبی همراه شده‌اند و همین امر بر قیمت طلا تأثیر منفی گذاشته است.

توجه سرمایه‌گذاران اکنون به انتشار گزارش تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی جلب شده است؛ گزارشی که قرار است در روز پنچشنبه (۴ آبان) منتشر شود و تأثیر بسیار مهمی بر چشم‌انداز فدرال رزرو درباره چگونگی تغییر نرخ بهره خواهد داشت.

در صورت افزایش دوباره نرخ بهره در آمریکا، توجه سرمایه‌گذاران به این فلز گران‌بها کاهش خواهد یافت، چراکه آن‌ها می‌توانند با سرمایه‌گذاری‌های دیگر نظیر سهام یا اوراق قرضه، سود بیشتری به دست بیاورند.

اگر داده‌های جدید آمریکا، نشانه‌ای مبنی بر کندی رشد اقتصادی باشند، شانس افزایش نیافتن نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا بالا می‌رود و همین امر یک عامل مهم و مثبت برای قیمت طلا است. در این شرایط قیمت طلا حتی می‌تواند به بیش از ۲ هزار دلار به ازای هر اونس صعود کند.

نتایج نظرسنجی‌ها در روز سه‌شنبه (۲ آبان) نشان داد فعالیت‌های تجاری در ایالات متحده آمریکا در ماه اکتبر افزایش یافت، اما در همین ماه، تولید در منطقه یورو وضعیت بدتری پیدا کرد.

از سوی دیگر، مصرف طلای چین از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۳ به دلیل افزایش تقاضا در بحبوحه بهبود اقتصادی، ۷/۳۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

اشتراک این خبر در :