به گزارش اکوایران،  در نامه امیر سعید ایروانی سفیر ایران در سازمان ملل متحد به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل آمده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار نسبت به ماجراجویی و فعالیت‌های مخرب رژیم اسرائیل که برای بی‌ثبات کردن صلح و امنیت در منطقه طراحی شده است، قاطعانه بر حقوق مشروع و ذاتی خود، مطابق با قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد، برای پاسخ قاطعانه به هرگونه تهدیدات و اقدامات غیرقانونی رژیم اسرائیل تاکید می‌کند.

به نقل از خبرگزاری‌های رسمی، نماینده دائم  ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پیوسته و صریحاً اعلام کرده است که از اعمال حقوق ذاتی و مشروع خود برای دفاع از امنیت و منافع ملی خود و همچنین حمایت از مردم خود دریغ نخواهد کرد.

در نامه ایروانی آمده است: مایلم یکی دیگر از موارد نقض مداوم قوانین بین المللی رژیم اسرائیل علیه ایران را به اطلاع شورای امنیت برسانم. مقامات رژیم اسراییل همچنان به تهدید آشکار ایران و مقامات ایرانی به زور نظامی و حملات تروریستی ادامه می‌دهند، که جدیدترین آنها بیانیه‌ای تحریک‌آمیز و جنگ‌افروزانه توسط دیوید بارنیا، مدیر موساد است.

وی در جریان سخنرانی خود در مؤسسه سیاست ضد تروریسم (ICT) در ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۳ در دانشگاه رایشمن در هرتزلیا، به دروغ و ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران متوسل گردید و مدعی شد «موساد و سرویس‌های اطلاعاتی بین‌المللی متحد با آن ۲۷ حمله ایران علیه یهودیان و اسرائیلی ها در خارج از کشور را خنثی کردند.» وی همچنین ایران و مقامات ایرانی را به استفاده از زور، ترور و اقدامات تروریستی تهدید کرد و گفت: « اگر اسرائیلی‌ها یا یهودیان آسیب ببینند، اسرائیل بهای متفاوتی را به ایران تحمیل خواهد نمود، از جمله با هدف قرار دادن تصمیم‌گیرندگان در پشت حملات و با ضربه زدن به قلب تهران.» 

او  تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تمامی این اتهامات بی اساس را قویا رد می کند. بدیهی است که چنین ادعاهای بی اساس در درجه اول در خدمت منحرف کردن توجه از سیاست های خصمانه و بدخواهانه ای است که این رژیم اشغالگر و آپارتاید در منطقه دنبال می کند، به ویژه جنایات مداوم روزانه این رژیم علیه مردم فلسطین.

به‌علاوه، این اتهامات ساختگی به عنوان دستاویزی از سوی رژیم اسرائیل برای توجیه اقدامات هولناک و غیرقانونی خود علیه سایر ملت ها و دولت های مستقل مورد استفاده قرار می گیرد.

ایروانی گفت: این اظهارات تحریک آمیز و ستیزه جویانه که صراحتاً مقامات یک کشور مستقل سازمان ملل را به استفاده از زور و ترور تهدید می کند، نه تنها نقض آشکار حقوق بین الملل و بند ۴ ماده ۲ منشور سازمان ملل متحد است، بلکه به عنوان نمونه ای روشن از اقدامات تروریستی این رژیم نامشروع برای حفظ موجودیت خود است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: علاوه بر این، چنین لفاظی ها و تهدیدهای جنگ طلبانه نباید به عنوان اقدامات منفرد تفسیر شود. همانطور که قبلاً در مکاتبات متعدد ما به شورای امنیت، از جمله نامه مورخ ۱ مارس ۲۰۲۳ (S/2023/165) تاکید شده بود، رژیم اسرائیل آشکارا به دخالت خود در اقدامات تروریستی و فعالیت های خرابکارانه در خاک ایران اعتراف کرده است.

چنین اقداماتی، مقامات ایرانی، دانشمندان، غیرنظامیان و زیرساخت های صلح آمیز هسته ای کشور را در سال های اخیر هدف قرار داده است. بنابراین، اظهارات خصمانه اخیر نشان می دهد که رژیم اسرائیل باید مسئولیت تمامی اقدامات جنایتکارانه و تروریستی را که قبلاً علیه ایران انجام شده است، بر عهده بگیرد و با عواقب آن مواجه شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار نسبت به ماجراجویی و فعالیت‌های مخرب رژیم اسرائیل که برای بی‌ثبات کردن صلح و امنیت در منطقه طراحی شده است، قاطعانه بر حقوق مشروع و ذاتی خود، مطابق با قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد، برای پاسخ قاطعانه به هرگونه تهدیدات و اقدامات غیرقانونی رژیم اسرائیل تاکید می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران پیوسته و صریحاً اعلام کرده است که از اعمال حقوق ذاتی و مشروع خود برای دفاع از امنیت و منافع ملی خود و همچنین حمایت از مردم خود دریغ نخواهد کرد.

ایروانی گفت:  با توجه به مطالب فوق، جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت می خواهد که به تعهدات خود عمل کرده و لفاظی های جنگ طلبانه و فعالیت های مخرب رژیم اسرائیل را که تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه است، محکوم کند. ضروری است که این رژیم مجبور شود به قوانین بین المللی پایبند باشد و به فعالیت های خطرناک خود در منطقه پایان دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل ادامه داد: همچنین مایلم از این فرصت استفاده کنم و تمام ارجاعات ناصواب و غیرموجه به ایران و همچنین اتهامات بی‌پایه و اساسی که نماینده رژیم اسرائیل در اسناد S/2023/504 و S/2023/564 علیه کشورم وارد کرده است را کاملاً تکذیب کنم.

اشتراک این خبر در :