نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷۴ سنت معادل ۰.۸۲ درصد افزایش ۹۰ دلار و ۹۰سنت معامله می‌شود.

همچنین امروز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۶۷ سنت معادل ۰.۷۳ درصد افزایش به ۹۴ دلار و ۳۸ سنت رسید. 

هر دوی این شاخص‌های نفتی حدود ۴ درصد در هفته گذشته افزایش قیمت داشتند.

تولید صنعتی و خرده فروشی در چین سریع‌تر از حد انتظار در ماه اوت رشد کرده و نشان می‌دهد روند بهبود دومین اقتصاد بزرگ دنیا از بحران کرونا تثبیت شده است.

اطلاعات اداره آمار چین که امروز جمعه منتشر شده نشان می‌دهد فعالیت‌های پالایشگاهی هم تا رکورد ۶۴.۶۹ میلیون تن در ماه اوت افزایش یافته، یعنی ۱۹.۶ درصد بالاتر از سال گذشته و برابر با ۱۵.۲۳ میلیون بشکه در روز. از دلایل اصلی افزایش فعالیت پالایشگاهی در چین را می‌توان تلاش برای تامین نیاز بالا در فصل سفر در تابستان و همچنین استفاده از حاشیه‌های سوددهی بالا برای صادرات به مصرف کنندگان آسیایی نام برد.

تحلیلگران همچنان عقیده دارند تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید در اواخر ماه گذشته میلادی، بازار را در سه ماهه پایانی ۲۰۲۳با کمبود عرضه مواجه می‌کند.

فعالیت پالایشگاهی در چین در شرایطی به اوج رسیده که کاهش تولید روسیه و عربستان به عنوان دو تولید کننده بزرگ دنیا نگرانی در مورد عرضه‌ را افزایش داده است. این نگرانی قیمت نفت برنت و نفت آمریکا را به بالاترین رقم از نوامبر سال گذشته میلادی رسانده است.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تمدید کاهش تولید عربستان و روسیه باعث کمبود نفت در بازار در سه ماهه پایانی ۲۰۲۳ خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک این خبر در :