مدیرکل دفتر توسعه اشتغال و هدایت نیروی کار وزارت کار گفت: اعزام نیروی کار به خارج از کشور می‌تواند بخشی از نرخ بیکاری را کاهش دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، امید ملک مدیرکل دفتر توسعه نهاد‌های اشتغال و هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اعزام نیروی کار به خارج از کشور اگر بر اساس ضوابط و مقررات انجام شود برای کشور محسناتی را به همراه دارد به صورتی که اگر بتوانیم از فرصت‌های کار موجود در بازار کار بین‌الملل استفاده کنیم، می‌توانیم تجربه نیروی کار را افزایش دهیم و این موضوع برای کشور ارزآوری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این مسئله در نهایت سبب رشد دانش فنی و کاهش فقر می‌شود گفت: متخصصان معتقدند که اعزام نیروی کار به خارج از کشور می‌تواند بخشی از نرخ بیکاری را کاهش دهد.

ملک گفت: هنوز فرآیند اعزام نیروی کار شروع نشده است و فعلاً مقدمات ابتدایی آن با چند کشور انجام شده و گفتگو‌هایی با آن‌ها صورت‌گرفته است.

مدیرکل دفتر توسعه نهاد‌های اشتغال و هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص کشور‌هایی که امکان ارسال نیروی کار به آن‌ها وجود دارد گفت: قطر، ارمنستان و عراق در حال حاضر کشور‌هایی هستند که برای ورود نیروی کار اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی اظهار کرد: برای حضور نیروی کار ساده و نیمه ماهر مسئله‌ای وجود ندارد و برای نیرو‌های متخصص هم اگر در یک رشته کاری باشد که نیرو‌هایی مازاد وجود داشته باشد و در ایران بیکار باشند، امکان اعزام به خارج از کشور وجود دارد.

ملک با اشاره به وجود بیش از ۱۷۰ دفتر کاریابی خارجی در کشور گفت: فلسفه وجودی دفاتر کاریابی خارجی شناسایی نیروی کار متخصص است اما متأسفانه این دفاتر در سنوات گذشته، حوزه کاری خود را به سمت مهاجرت نیروی کار تغییر داده اند که به همین جهت با اصلاح و تصویب آیین‌نامه کاریابی، وظیفه آن‌ها را مختص به اخذ ویزای کار کردیم تا در چارچوب اعزام نیروی کار و اخذ پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای خارجی فعالیت داشته باشند.

مدیرکل دفتر توسعه نهاد‌های اشتغال و هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بر اساس آیین‌نامه جدید کاریابی‌ها، دفاتر مذکور حق فعالیت در زمینه ویزای تحصیلی، سرمایه‌گذاری، تجاری، استارت‌آپ و گردشگری هم ندارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک این خبر در :