به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ثبات بازارهای اقتصادی و کاهش تورم‌های انتظاری در کشور به ویژه در یکی دو ماه اخیر به‌خصوص در بازار مسکن باعث ریزش قیمت‌ها شده است و شاهد کاهش تا ۲۰ درصدی قیمت مسکن طی یکی دوماه گذشته بوده ایم.

تا زمستان سال گذشته خرید واحد مسکونی با قیمت حتی حدود دو میلیارد تومان هم در تهران تقریباً غیرممکن بود، این در حالی است که طی سه ماه اخیر به دلیل تشدید کاهش قیمت مسکن، شرایط برای خرید خانه‌ آنهم با نرخ‌های کمتر از یک میلیارد تومان در برخی مناطق پایتخت فراهم شد.

بررسی میدانی و سایت های فروش مسکن حاکی است، یک واحد ۶۰ متری با سال ساخت ۱۳۹۲ واقع در عبدل‌آباد بدون امکانات انباری، پارکینگ و آسانسور ۷۵۰ میلیون تومان، واحد ۴۲ متری ۹ سال ساخت در عبدل‌آباد با قیمت هر مترمربع ۱۷٫۸ میلیون تومان (حدود ۷۵۰ میلیون تومان)  و آپارتمان ۵۰ متری در مرتضی‌گرد بدون آسانسور و پارکینگ و دارای انباری با قیمت ۹۳۰ میلیون تومان آگهی شده است.

هنچنین یک آپارتمان ۳۸ متری در استخر بدون آسانسور، انباری و پارکینگ متری ۲۱ میلیون تومان به ارزش ۸۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. آپارتمان ۴۰ متری در یافت آباد هم با سن ۵ سال ساخت متری ۲۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان حدود ۹۵۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شد.

در منطقه کن تهران هم یک آپارتمان ۵۰ متری ۲۰ ساله متری ۲۰ میلیون تومان آگهی شد که یک میلیارد تومان می شود.

بر این اساس یک واحد ۳۰ متری در خاک سفید با قیمت یک میلیارد تومان یعنی هر مترمربع حدود ۳۳ میلیون تومان برای فروش فایل شده است. این واحد فاقد پارکینگ، آسانسور و انباری است.

یک دستگاه آپارتمان ۶۴ متری واقع در فشافویه با پارکینگ و آسانسور به قیمت ۹۶۰ میلیون تومان (هر مترمربع ۱۵ میلیون تومان) توسط مالک آگهی شده است. این واحد مسکونی ۱۰ سال ساخت است.

در نمونه‌ای دیگر آپارتمان ۴۸ متری در ظهیرآباد با سن ۱۳ سال با قیمت ۹۰۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۱۸٫۷ میلیون تومان)، واحد ۴۲ متری در قیامدشت با قیمت ۹۵۰ میلیون تومان، آپارتمان ۴۳ متری در کریم‌آباد با قیمت ۸۰۰ میلیون تومان و واحد ۷۵ متری در حصار امیر با انباری به قیمت ۹۰۰ میلیون تومان آگهی شده است.

همچنین یک دستگاه آپارتمان ۵۷ متری در شهر قدس با قیمت ۸۰۰ میلیون تومان توسط مالک آگهی شده است. سن این واحد ۱۰ سال بوده، دارای انباری و فاقد پارکینگ است.

آپارتمان ۵۱ متری در شریف آباد پاکدشت هم متری ۱۹٫۶ میلیون تومان به ارزش ۱ میلیارد تومان به فروش گذاشته شد. آپارتمان ۲۸متری در گلابدره هم ۹۱۵ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

به گزارش تسنیم، روند کاهشی قیمت مسکن که از ابتدای سال جاری شروع شده، در یک ماه گذشته سرعت گرفته و طی یک ماه اخیر قیمت برخی واحدهای مسکونی در برخی مناطق تهران بین ۱ تا ۲ میلیارد تومان یعنی ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش داشته است.

عوامل متعددی در این آرامش و کاهش قیمت دخیل هستند که می‌توان به برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در این زمینه اشاره کرد که باعث شده است سهم قابل‌توجهی از تقاضاهای سوداگری مسکن از این بازار خارج شود، در این راستا وزارتخانه مذکور طی چند ماه اخیر چند اقدام مهم انجام داده که اثرگذاری آن در بخش مسکن ملموس بوده است.

برنامه‌هایی که بر ۲ جبهه یعنی هم اجاره و هم خرید و فروش مسکن متمرکز شده است؛ در بخش اول دولت مانند سال گذشته  2 اقدام تعیین سقف افزایش نرخ اجاره‌بها و پرداخت وام کمک‌ودیعه مسکن را اجرا کرده است، بر این اساس سقف مجاز افزایش نرخ اجاره‌بها در تهران و سایر مناطق کشور به‌ترتیب ۲۵ و ۲۰ درصد اعلام شده است.

هفته گذشته رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران هم از کاهش تا ۲۰ درصدی قیمت مسکن در پایتخت خبر داده بود.

رصد بازار مسکن هم نشان می‌دهد رکود غیرتورمی و روند کاهشی قیمت مسکن در تهران زودتر از پیش‌بینی‌ها سایر مناطق کشور را تحت تأثیر قرار داده است. طبق گفته فعالان بازار، کاهش قیمت مسکن به‌خصوص در کلان‌شهرها مشهود است و ادامه‌دار خواهد بود.

اشتراک این خبر در :