در ادامه توسعه پایدار و تامین نیازهای منسوجات نبافته صنایع کشور، مجتمع صنعتی بافتینه اقدام به اجرای طرح توسعه تولید منسوج نبافته Bicomponent (محصولی متشکل از الیاف دو جزیی) با ظرفیت ۹۰۰۰ تن در سال نموده است.

گسترش‌نیوز: همزمان با حضور رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در استان همدان، طرح توسعه شرکت بافتینه و بافتسان به عنوان بزرگترین تولیدکننده منسوجات نبافته در کشور، آغاز شد.

همچنین همگام با پیشرفت جهانی فناوری، این شرکت نسبت به خرید جدیدترین فناوری روز دنیا رایکفیل RF۵ با ظرفیت ۲۳۰۰۰ تن در سال اقدام نموده است.

فناوری طرح توسعه این شرکت جدیدترین نسل ماشین‌آلات دنیا (RF۵) بوده که استفاده از سیستم‌های هوشمند کنترل و بهینه‌سازی مصرف انرژی، راندمان ماشین و تعیین کیفیت پارچه از توانمندی این فناوری می‌باشد.

خط تولید جدید این شرکت با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن در سال نیز با هدف افزایش ظرفیت تولید منسوجات چند لایه اسپان باند/ملت بلون در حال اجرا است. این مجموعه صنعتی نیاز بالغ بر ۳۰۰۰ واحد تولیدی در صنایع پائین دستی از جمله صنایع پزشکی، بهداشتی(پوشک و نوار بهداشتی)، فیلتراسیون، کشاورزی، بسته‌بندی، مبلمان و…. را تامین می‌کند.

مجموع کل سرمایه‌گذاری ارزی مجتمع صنعتی بافتینه و بافتسان با احتساب طرحهای توسعه در دست اجرا بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار است.

با راه‌اندازی این طرح توسعه، کشور نه تنها بی‌نیاز از واردات خواهد شد؛ بلکه به باشگاه صادرکنندگان نیز وارد شده و از ظرفیت مازاد خود در راستای افزایش ارزآوری استفاده خواهد کرد. هدف از طرح توسعه این مجتمع صنعتی، صرفا اضافه کردن ظرفیت تولید نبوده؛ بلکه به روزرسانی فناوری و ارتقای کیفیت تولیدات نیز دنبال می‌شود.

رضا رحمانی وزیر صنعت و معدن و تجارت که برای پیگیری پیشرفت اجرای طرح توسعه مجتمع بافتینه و بافتسان و رفع مشکلات آن در شهرستان ملایر حضور پیدا کرده بود در پاسخ به هدف وزارتخانه از این بازدید اعلام کرد که وزارت صمت تمام تلاش خود را به کار بسته است تا مشکلات تولیدکنندگان فعال و موفق کشور از جمله تامین ارز برای واردات ماشین‌آلات خود را مرتفع و با پیگیری مداوم سعی می‌کند برنامه‌های توسعه در این مجتمع موعد تعیین شده آماده بهره‌برداری گردد.

منبع: تسنیم

اشتراک این خبر در :