جیمز متیس، و مایک پمپئو، وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا، که به هند رفته اند، امروز پنجشنبه ۶ سپتامبر/۱۶ شهریور با مقامات دولتی این کشور برای عمیقتر کردن روابط دو کشور در زمینه های سیاسی و نظامی و نیز توقف واردات نفت ایران به هند گفت و گو خواهند کرد.

وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا امروز وارد دهلی نو شدند. وزرای دفاع و امور خارجه هند به پیشواز آنان رفتند.

به نوشته روزنامه “ایندین اکسپرس”، یک مقام عالیرتبه وزارت امور خارجه آمریکا همزمان با دیدار وزرای دفاع و امور خارجه این کشور با همتایان هندی خود به خبرنگاران گفت: “ما نه تنها از هند بلکه از تمام شرکای خود می خواهیم که واردات نفت را از ایران به صفر برسانند. بنابراین من اطمینان دارم که این موضوع یکی از موضوعات مورد بحث و گفت و گوی ما در هند خواهد بود.”

به گفته وی، مقامات دولتی آمریکا و هند در طی مذاکرات خود جزئیات مربوط به پیامدهای توقف کامل واردات نفت از ایران را بررسی خواهند کرد و این مذاکرات در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

آمریکا و هند در چند سال اخیر به منظور ایجاد توازن قدرت در برابر نفوذ هر چه بیشتر چین در آسیا به ویژه در پاکستان، آسیای جنوب شرقی و اقیانوس هند با هم روابط نزدیکتری برقرار کرده اند. هر دو کشور همچنین خواهان رسیدن به توافقی هستند که راهگشای فروش تسلیحات نظامی مهم آمریکا به هند خواهد بود.

اشتراک این خبر در :