دبیرکل

علیرضا خانی

مهندس علیرضا خانی

( دبیرکل مجمع جوان مومن و انقلابی )

درمصاحبه با مرادی خبرنگار نسیم ایران گفت :

?? پدر یارانه ایران کیست؟

مهندس علیرضا خانی به نقل از دکتر قدیری ابیانه سیاستمدار و سفیر سابق فرمود :

?ایشان برای اولین بار از مرحوم «هاشمی رفسنجانی» در خطبه نماز جمعه در اوایل سال ۱۳۷۳ شنیده بودن که «یارانه» ناشی از ارزان فروشی رقم اقلام نفتی و سوخت های فسیلی حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال است و مردم متوجه بزرگی این رقم نیستند.آ ن زمان از کلمه «سوبسید» استفاده می شده و واژه «یارانه» هنوز اِبداع نشده بوده.

 

??پدر یارانه ایران کیست؟

 

?پدر یارانه ایران کیست؟ ؛ دکتر محمد حسن قدیری ابیانه، از فعالان سیاسی شناخته شده کشور در قبل و بعد از انقلاب اسلامی و همچنین سفیر ایران در کشورهای «مکزیک»، «بِلیز»، «گواتمالا» و « استرالیا» در دوره های مختلف و همچنین رایزن مطبوعاتی و سخنگوی سفارت ایران در «ایتالیا» بوده است. ایشان به تازگی اسناد مَحرمانه ای را به طور شخصی آشکار نموده اند که نشانگر این نکته است که طرح «هدفمند سازی یارانه ها» به پیشنهاد و کوشش وی برای اولین بار در کشور رقم خورده و اجرایی شده .

 

?* بر پایه اسناد محرمانه ای که به تازگی از ناحیه ایشان منتشر شده است، معلوم می شود، ایده اولیه «هدفمند سازی یارانه ها» و تلاش در زمینه تحقق آن در دولت های پیشین، توسط ایشان مطرح شده است.

 

ـ دکتر قدیری ابیانه به بنده فرمودن که :

برای اولین بار از مرحوم «هاشمی رفسنجانی» در خطبه نماز جمعه در اوایل سال ۱۳۷۳ شنیدم که «یارانه» ناشی از ارزان فروشی رقم اقلام نفتی و سوخت های فسیلی حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال است و مردم متوجه بزرگی این رقم نیستند.آ ن زمان از کلمه «سوبسید» استفاده می شد و واژه «یارانه» هنوز اِبداع نشده بود.

 

تلاش کردم به بزرگی عدد ۲۰ هزار میلیارد بپردازم. محاسباتم مرا به تعجب واداشت مثلا به نرخ آن زمان می شد دور کره زمین جاده ساخت؛ با فرض این که همه مسیر تپه ماهور باشد. یا با یک سال و نیم یارانه سوخت می توان به اندازه تمام خانه های تهران، خانه ساخت بدون احتساب قیمت زمین و عوارض شهرداری. این محاسبات مسیر زندگی مرا تغییر داد.

 

نامه ای نوشتم به مرحوم هاشمی رفسنجانی و محاسبات خود را مطرح کردم. چند روز بعد مرا به دفتر ریاست جمهوری دعوت کردند و ضمن ابلاغ قدردانی رئیس جمهور خواستند که خودم آن مطالب را منتشر کنم. در دو شماره روزنامه اطلاعات چاپ و گزارش کار برای ایشان فرستاده شد.

 

پس از آن حکم مشاور رئیس دفتر و رئیس کل روابط عمومی ریاست جمهوری و با فاصله کمی حکم معاونت ارتباطات و تبلیغات دفتر ریاست جمهوری را برایم صادر کردند. از آن زمان تا کنون بیش از هر کس دیگر در زمینه «هدفمند سازی یارانه ها» به نوشتن، سخنرانی و مصاحبه پرداخته ام.

 

مرحوم هاشمی رفسنجانی طرفدار سرسخت هدفمندی یارانه ها بود ولی مجلس و افکار عمومی مخالفت می کرد لذا نتوانست آن را به عمل درآورد.

 

?* موضع «آقای خاتمی» رئیس جمهور وقت، در خصوص «هدفمند سازی یارانه ها» چه بوده؟

ـ دکتر ابیانه فرمودن :

بعد از استقرار «خاتمی» مدت کوتاهی در سمت خود ماندم تا اینکه آقای «ابطحی» به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور منصوب شد و دیگری را جانشین من نمود. در مراسم خداحافظی به خاتمی موضوع یارانه ها را مطرح کردم و گفتم اگر این کار را نکند ۴ یا ۸ سال بعد باید کشور را فقیرتر تحویل دولت بعدی بدهد. او گفت نوشته های مرا قبول دارد و به همین دلیل هم در انتخابات شعار اقتصادی نداده و در این مسیر سفارش خواهد کرد تا از بنده استفاده کنند. این استقبال او موجب شد که نامه ای سِری در رابطه با یارانه ها خطاب به او تنظیم کنم. اما او اقدام قابل توجهی در این ارتباط نکرد و در پایان دوره ریاست جمهوری در مصاحبه ای گفت: متأسف است که این کار را نکرده است.

 

?* چه طور شد که بالاخره «آقای احمدی نژاد» این طرح اقتصادی دکتر قدیری ابیانه را در دولتشان اجرایی و پیاده کردند؟

 

ـ ایشان فرمون :

«احمدی نژاد» در تبلیغات انتخاباتی خود ضد هدفمندسازی یارانه ها صحبت کرد. مثلا گفت که حقوق ها ریال است، یارانه ها را دلاری محاسبه می کنند.

سال ۱۳۸۶ به عنوان سفیر ایران در «مکزیک» تعیین شده بودم و طبق معمول قبل از عزیمت با رئیس جمهور دیدار کردم . همان طرح و گزارشی را که به خاتمی داده بودم، آمارش را به روز کرده و تحویل داده و قول داد آن را مطالعه کند. شنیده بودن که در حاشیه نامه ایشان خطاب به مسئولان ذی ربط نوشته بود: «هر چند بعید است این آمار صحت داشته باشد، اما نظر دهند!»

 

مثلا نوشته بودم اگر از زمان «حضرت مسیح» (ع) تا کنون سالی یک تُن «طلا» کنار بگذارند. این مقدار کلا کمتر از یک سال یارانه سوخت است. پاسخ مقامات در مورد آمارها،تایید آن بود و از این جا بود که هدفمندسازی یارانه ها در دولت احمدی نژاد کلید خورد …

اشتراک این خبر در :