“استیوِن منوشین” که در جلسه گفت و شنود کمیته اعتبارات مجلس نمایندگان آمریکا در روز چهارشنبه ۱۱ آوریل/ ۲۲ فروردین شرکت کرده بود، گفت که در تماس مداوم با متحدین آمریکاست و در باره تحریم‌ها، هیچ کار غیرمترقبه و یک‌جانبه‌ای را انجام نخواهد داد. با این وجود وی گفت «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش برای مذاکرات مجدد در باره توافق اتمی وین است و ممکن است تحریم‌هایی بسیار قوی علیه ایران وضع شود».

منوشین، یادآور شد «در صورتی که رئیس جمهوری آمریکا در ۱۲ ماه مه آینده معافیت ایران از تحریم‌های اتمی آمریکا را تأیید نکند، این موضوع به معنی خروج آمریکا از توافق اتمی وین نیست. اما بدین معنی است که تحریم های اولیه و ثانویه آمریکا دوباره علیه ایران اعمال خواهد شد».

یادآور می‌شویم که این تحریم‌ها جنبه فراسرزمینی داشته و نه تنها دولت ایران، بلکه تمامی شرکت‌ها و نهادهایی که با ایران وارد تعامل شوند را دربر خواهد گرفت.

استیوِن منوشین، بعد از پایان این جلسه به خبرنگاران گفت: «یا دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران آغاز خواهد شد، یا تحریم‌هایی که بعد از توافق اتمی تعلیق شدند دوباره برقرار می‌شوند».
وزیر خزانه‌داری آمریکا تأکید کرد که این تحریم‌ها «اثری مهم بر اقتصاد ایران» خواهد گذاشت و این «همان چیزی است که رئیس‌جمهور در حال ارزیابی و تصمیم‌گیری در باره آن است».

دونالد ترامپ برای اصلاح توافق اتمی ایران تا ۱۲ مه آینده مهلت قائل شده است. در همین حال، لغو یک‌طرفه این توافق از سوی آمریکا می‌تواند بین این کشور و طرف‌های دیگر این توافق (بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آلمان) منجر به بحرانی دیپلماتیک شود.
کشورهای اروپایی امضا کننده توافق اتمی در التیماتوم ترامپ، تهدید علیه توافق را می بینند و در تلاش هستند تا توافق اتمی را از خطر نجات دهند.

خبر گزاری “رویترز” با استناد به دو منبع معتبر گزارش می دهد که مدیران سیاسی وزات امورخارجه کشورهای فرانسه، آلمان و بریتانیا روز چهارشنبه ۱۱ آوریل/ ۲۲ فروردین با “بریان هوک” مدیر سیاسی و استراتژی وزارت امور خارجه آمریکا در باره شرایط و راه کارهایی که می‌تواند ادامه توافق اتمی وین را تضمین کند، رایزنی و گفتگو کردند.

پس از توافق اتمی وین، طرح اقدام مشترک که اصطلاحاً بدان “برجام” گفته می شود، بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد. این قطعنامه مکانیزمی را تأیید کرده است که ایران بتواند به‌ازای محدود کردن برنامه اتمی خود از لغو و کاهش تدریجی تحریم‌ها بهره‌مند شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در اوائل این هفته هشدار داد که پاسخ ایران به خروج احتمالی آمریکا از توافق اتمی وین خیلی بیش از آنچه آمریکا تصور می‌کند، قاطعانه خواهد بود.

“بلومبرگ” می‌نویسد، واشنگتن ایران را به دامن زدن به بی‌ثباتی و خشونت در خاورمیانه متهم کرده است و کاخ سفید و کنگره بدون این که مستقیماً به توافق اتمی پایان دهند، تلاش می کنند تا قانونی برای مقابله با رفتارهای نامطلوب ایران در منطقه تهیه کنند.

اشتراک این خبر در :