حمله سایبری

به گزارش نسیم ایران به نقل از  irkaspersky باج افزاری با نام Wanna در حال حاضر ۷۴ کشور را در سراسر جهان با بیش از ۴۵,۰۰۰ حمله ی خوددرگیر کرده است.از جمله شرکت رنوی فرانسه که به گزارش بلومبرگ کلا به تعطیلی کشیده شده و برخی بیمارستان های انگلستان و خطوط هوای آلمان. به گزارش ایسنا یک کارشناس امنیت سایبری انگلیس از وقوع یک حمله بزرگ سایبری تا ۲۴ ساعت آینده خبر داد.
کارشناسان امنیتی می گویند حمله ی این باج افزار با استفاده از آسیب پذیری های حیاتی بوده که توسط مایکروسافت در ۱۴ مارچ MS17-010 پتچ شده است.
این باج افزار به ازای رمزگشایی فایل های رمزنگاری شده درخواست باج با واحد پول بیت کوین می کند که نرخ باج آن ها برای این حمله ۶۰۰$ می باشد.
معاون امنیتی وزارت ارتباطات دستور عمل های لازم برای مقابله با این باج افزار را در اختیار سازمان ها و نهاد های دولتی بصورت محرمانه قرار داده است.
نکاتی که شهروندان گرامی بایستی مورد توجه قرار دهند.
۱٫  تمامی فایل های مهم و ضروری خود را داخل فلش یا  هارد اکسترنال یا برروی dvd  ریخته که در صورت آلوده شدن سیستم فایل های ضروری از بین نرود لطفا این مساله را جدی بگیرید و هر چه زودتر فایل های ضروری را در جایی بغیر از سیستم خود نیز داشته باشید.این موارد در مورد سیستم های خانگی شما نیز صدق میکند و اگر عکس شخصی یا فایلی روی سیستم خود دارید حتما از آن backup تهیه بفرمایید.
۲٫ میل های ناشناس را باز نکنید خصوصا میل هایی که حاوی فایل های افیس می باشد.
۳٫ ویندوز خود را هر چه سریع تر ابدیت کنید و یا پتچ های جدید ماکروسافت را نصب نمایید.
لازم به ذکر است در صورت الوده شدن دستگاه شما به این باج افزار بایستی سیستم خود را کاملا فرمت نمایید.

گزارش وزارت ارتباطات از آخرین آمار آلودگی به ویروس جدید در ایران

وزارت ارتباطات بیشترین آلودگی از طریق باج افزار wannacryp را به ترتیب متعلق به اپراتورهای ارتباطی، سلامت و پزشکی و دانشگاهی و بیشترین استان های آلوده را تهران و اصفهان اعلام کرد.

۵۰ اپراتور و سازمان به باج‌افزار wannacryp آلوده شده اند.

محسن پور صالحی-نسیم ایران

اشتراک این خبر در :