بجنورد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: امسال ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری این شهرستان تخصیص یافت.

هادی جواهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح ها شامل آبخیزداری در پنج حوضه سرچشمه، کوسه، نامانلو، اسطرخی و زو از توابع بخش مرکزی و سرحد شیروان است که تاکنون دو طرح آن به اتمام رسیده است.

وی زمان شروع اجرای طرح های آبخیزداری شهرستان را شهریور ماه سال جاری عنوان کرد و گفت: هم اکنون مابقی طرح با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است که تا پایان آبان ماه به اتمام خواهد رسید.

جواهری افزود: در طرح های آبخیزداری عملیات گابیونی، کپر، خشکه چینی و سنگ و ملات انجام خواهد شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: کنترل رسوب، مهار سیلاب‌ها، جلوگیری از فرسایش، تامین نیازهای آب شرب و کشاورزی، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی کاهش تلفات منابع آب جاری و جلوگیری از فرسایش خاک در زمره مواردی است که منابع طبیعی با اجرای طرح‌های خود به دنبال برآورده کردن آن است.

از گستره ۲۹۰ هزار هکتاری عرصه های منابع طبیعی تجدید شونده این شهرستان، ۵۰ هزار هکتار شامل عرصه های جنگل های طبیعی و مراتع مشجر و بقیه جزو مراتع غیرمشجر است.

گستره شهرستان شیروان ۴۰۰ هزار هکتار است . ۲۹۰ هزار هکتار آن به صورت منابع طبیعی تجدید شونده و ۱۱۰ هزار هکتار جزو اراضی مستثنیات قانونی شخصی شامل زمین های زراعی، باغ ها، جاده ها و محوطه های روستا و شهرها است.
شهرستان شیروان با ۱۵۷ هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

نسیم ایران اضافه کرد :

طرحهای آبخیزداری که قبلا در کشور اجرا شده اند بدلیل عدم رسیدگی و عدم لای روبی سدهای آنها بلا استفاده گردیده ونتیجه آن بروز سیلهای خانمان سوزی است که در اکثر نقاط کشور بوقوع میپیوندد .

امید است وزارت جهاد وکشاورزی در این رابطه به وظیفه خطیر خود یعنی لای روبی و رسیدگی به تاسیسات آبخیز داری که قبلا ایجاد گردیده است عمل نماید.

اشتراک این خبر در :