قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس
rss
منو

--- :

کد خبر : 2875 دسته بندی : آرشیو, اخبار روز, اخبار ویژه, اقتصاد داخلی, گالری تصاویر, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ - ۱۵:۲۰
× +
مدیریت دارایی های دولت

بدهی بیش از ۵ میلیارد دلار دولت به صندوق توسعه ملی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید دولت به صندوق توسعه ملی بدهی های ارزی و ریالی دارد که در بخش ارزی بیش از ۵ میلیارد دلار بدهی وجود دارد که تا امروز باز پرداخت نشده است.

بدهی بیش از ۵ میلیارد دلار ی دولت به صندوق توسعه ملی

به گزارش افکارنیوز،  غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به مصارف صندوق توسعه ملی از ابتدای تاسیس تا پایان سال ۹۶، گفت: مهمترین هدف صندوق توسعه ملی با توجه به اساسنامه قانونآن، اعطای تسهیلات به بخش غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایه گذای بوده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس عنوان کرد: میزان تحقق اهداف صندوق توسعه ملی با لحاظ ۱۰۰ درصد پرداخت تسهیلات از محل سپرده گذاری، صرفا معادل ۲۴ درصد مصارف بوده است و پرداختی از محل صندوق توسعه ملی به منظور اهداف بودجه و برنامه های توسعه بالغ بر ۳۵٫۲ میلیارددلار بوده که حدود ۳۸ درصد از مصارف صندوق است که عموما مربوط به تامین کسری بودجه است.

بدهی دولت به صندوق توسعه ملی بیش از ۵ میلیارد دلار است

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی در خصوص  بازپرداخت تعهدات دولت به صندوق توسعه ملی گفت: در خصوص مطالبات سر رسید گذشته صندوق از محل تضامین ارزی دولت باید گفت، مجموع تعهدات دولت از جمله اصل و سود تسهیلات اختصاص یافته از محل منابع صندوق توسعه ملی با تضمین و تعهد پرداخت از سوی دولت، منتهی به اسفند سال ۹۷ بیش از ۵ میلیارد دلار است که تاکنو وجهی به حساب صندوق واریز نشده است.

وی بیان داشت: در خصوص بازپرداخت ریالی تعهدات دولتی نیز این نکته حائز اهمیت است که مجموع تعهدات ریالی دولت ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده که بازپرداخت آن باید از سال ۹۸ تا سال ۱۴۰۲ در قالب بودجه های سنواتی پیش بینی شود.

ردیف هایی که به آن عمل نشده است

این نماینده مجلس با اشاره به منابع عمومی فاقد وصولی گفت: برای مواردی چون بدهی معوقه اپراتورهای مخابراتی، درآمد حاصل از حق انتفاع بهره برداری از معادن، حق مالکیت دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، درآمد حاصل از واگذاری استخراج و فروش معادن، درآمد حاصل از افزایش ۲۰ درصد نفتگاز، فروش پادگان ها به شهرداری ها، درآمد حاصل از فروش مجتمع های دستگاه های اجرایی، درآمد حاصل از فروش زندان های قدیمی، واگذاری طرح تملک دارایی های سرمایه ای و دریافت وام داخلی دولت از شرکت های آب و برق در بودجه سال های ۹۳ تا ۹۶ ردیف در نظر گرفته شده است که وصولی آنها صفر بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی تاکید کرد: واگذاری طرح های تملک دارایی های سرمایه ای از مهم ترین طرح های است از محل آن که در سال گذشته ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود که میزان وصولی آن صفر است.

مدیریت دارایی های دولت

نایب رئیس فراکسیون مستقلین  ولایی در مجلس شورای اسلامی در خصوص مدیریت دارایی های دولت بیان داشت: اطلاعا ثبت شده در سامانه سادا تا پایان شهریور ماه سال جاری به این قرار بوده است که دولت ۳۵۳هزار و ۲۴۰ فرقه املاک دارد از سوی دیگر ۳۵۶ هزار و ۴۰۸ فقره ملک دولت اسناد دارد و ۷۳هزار و ۹۵۵ فقرره ملک بدون سند است.

وی ادامه داد: میزان فضای اداری دولت ۱۶هزار و ۲۹۲ فقره است که ارزش ریالی دارایی های دولت ۱۸ میلیون و ۸۷۲ هزار میلیارد ریال برآورد می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی بیان داشت: محاسبات نشان می دهد که درآمدهای اختصاصی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۰ حدود ۲۷۷ درصد رشد داشته در حالی که نرخ رشد منابع عمومی دولت حدود ۱۵۰ درصد است، به عبارتی دستگاه های اجرایی بیشتر از آنکه به وظایف شان بپردازند بنگاه داری می کنند

اشتراک این خبر در :

Top